avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 913 soluții astăzi
Forum Activitate SofiaMaria26

Activitate SofiaMaria26

Buna ziua,
In cat timp.se elibereaza un certificat medico legal? Am fost agresata de sot si am cateva vanatai pe corp.
Si inca o intrebare: daca eu obtin certificat medico legal si plec de acasa cu copilul pe furis, ma poate acuza de parasire de domiciliu?
Va multumesc
Va multumesc.
Daca eu ma duc de buna voie la notar cu el si stabilim resedinta copilului la el apoi mai pot redeschide proces sa iau copilul la mine?
Imi esre f frica de amenintarile lui, vine dupa mine oriunde.
Mentionez ca am locuinta mea si un venit stabil.

Adrian ALBU a scris:

Dacă vă mai bate chemați poliția și cereți instituirea unui ordin de protecție. Dacă dovediți că pteți asigura copilului un minim confort locativ și financiar, instanța va stabili locuința copilului la dvs.

Buna ziua,

Ce se poate face legal in urmatoarea situatie:
Casatoriti de 4 ani, o fetita de 4 luni, sotul este violent si vreau sa divortez.
Ma ameninta ca este de acord sa divortam doar daca mergem la notar si declar ca fata va locui la el, altfel ma va urmari si ma ba omori. Precizez ca este un om extrem de violent, am fost batuta de nenumarate ori.
De plecat de una singura nu stiu daca e o solutie pentru ca va veni dupa mine.
Nu am cum sa ii las fetita lui, desi este un tata bun, ea este inca foarte mica, dar nu mai pot trai viata de calvar alaturi de el.
Certificate medico legale nu mi am scos, dar am poze cu vanatai de la bataile lui.
Ce pot face?

Va multumesc.
Răspuns la discuția Divort in perioada sarcinii
Va multumesc pentru raspunsuri.

Pentru ordinul de protectie imi trebuie certificat medico legal?
Si daca da, cat dureaza un certificat medico legal sa fie eliberat?

Buna ziua,
Insarcinata in 10 saptamani, dar imi doresc divortul. Sotul este agresiv, ma loveste in mod repetat. Nu am nici o dovada, certificat medico legal sau altceva.
El nu doreste sa divortam pentru ca vine un copil, dar eu nu mai pot rezista asa. Chiar azi m-a lovit cu pumnii si picioarele. Am plecat de acolo, am locuinta mea de dinainte de casatorie.
Intrebarea este: in cazul unei sarcini, el are dreptul sa refuze divortul?
Copilul la nastere ce nume va primi?
Va multumesc anticipat.