Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, Ce se poate face legal in urmatoarea ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, Ce se poate face legal in urmatoarea situatie: Casatoriti ...

Buna ziua,

Ce se poate face legal in urmatoarea situatie:
Casatoriti de 4 ani, o fetita de 4 luni, sotul este violent si vreau sa divortez.
Ma ameninta ca este de acord sa divortam doar daca mergem la notar si declar ca fata va locui la el, altfel ma va urmari si ma ba omori. Precizez ca este un om extrem de violent, am fost batuta de nenumarate ori.
De plecat de una singura nu stiu daca e o solutie pentru ca va veni dupa mine.
Nu am cum sa ii las fetita lui, desi este un tata bun, ea este inca foarte mica, dar nu mai pot trai viata de calvar alaturi de el.
Certificate medico legale nu mi am scos, dar am poze cu vanatai de la bataile lui.
Ce pot face?

Va multumesc.
Dacă vă mai bate chemați poliția și cereți instituirea unui ordin de protecție. Dacă dovediți că pteți asigura copilului un minim confort locativ și financiar, instanța va stabili locuința copilului la dvs.
Va multumesc.
Daca eu ma duc de buna voie la notar cu el si stabilim resedinta copilului la el apoi mai pot redeschide proces sa iau copilul la mine?
Imi esre f frica de amenintarile lui, vine dupa mine oriunde.
Mentionez ca am locuinta mea si un venit stabil.

Adrian ALBU a scris:

Dacă vă mai bate chemați poliția și cereți instituirea unui ordin de protecție. Dacă dovediți că pteți asigura copilului un minim confort locativ și financiar, instanța va stabili locuința copilului la dvs.

Nu va duceti sa stabiliti locuinta la el. E mai greu apoi in instanta. Introduceti actiune in instanta mai ales daca aveti unde locui si aveti venituri.

Daca este violent chemati politia, inregistrati, filmati, scoateti certificate.

Nu mai tineti copilul in asa mediu si spuneti apoi ca e un tata bun. Iesiti din dependenta emotionala si teama fata de el si continuati viata in liniste, asigurand copilului un mediu confortabil. Discutati cu un avocat care sa va sustina pasii si veti reusi