avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 954 soluții astăzi
Forum Activitate Syfer98

Activitate Syfer98

Răspuns la discuția Condus cu permis suspendat
poi trebuie sa cred ca alta solutie nu am decat sa ma duc cu acea rezolutie la politie (la asta m-am referit ca mi s-a zis). in ceea ce consta perioada suspendarii este doar o chestie care mi se pare logica fiind o masura preventiva suspendarea pe timpul cercetarilor.
Răspuns la discuția Condus cu permis suspendat
mie asa mi s-a zis ca trebuie sa ma duc cu acea rezolutie la politie. Poi logic ar fi sa se ia in considerare de cand mi sa suspendat pentru dosar, ca dupa mine acea suspendare isi are explicatia ca fiind preventiva la fel ca si arestul preventiv care dupa sentita finala se ia in considerare ca perioada executata. Multumesc pentru raspuns.
Buna ziua.
am si eu o intrebare : In luna ianuarie am fost prins circuland cu permisul suspendat (eu nefiind anuntat dar asta nu mai conteaza acuma) am primit acum 2 zile rezolutia de la parchet cu Scoaterea de sub urmarirea penala si aplicarea unei masuri administrative. Am inteles ca, cu acea rezolutie trebuie sa ma duc la politia unde am fost surprins conducand cu permis suspendat (in cazul meu Galati) unde conform art. 103 lit. c voi primi o suspendare de 90 de zile. Intrebarea mea este : acele 90 de zile incep de atunci cand mi-a fost suspendat permisul pentru dosar (mentionez ca in toata aceasta perioada nu am beneficiat de dovada cu drept de circulatie si daca s-ar lua aceasta data ca incepere a suspendarii ar cam fi expirata pana in ziua de astazi) sau din ziua cand ma prezint la ei cu rezolutia ?
Multumesc
Răspuns la discuția Suspendare Permis
Ok. Asta am inteles si eu din ce am citit in articolul respectiv, pe mine ma interesa in mod expres daca se cumuleaza suspendarea pentru neacordare de prioritate cu cea pentru puncte, sau punctele se anuleaza odata cu suspendarea pentru neacordare de prioritate.
Buna Seara.
Am si eu o nelamurire, pe data de 20.10.2009 am acumulat 15 puncte penalizare si pana in ziua de astazi nu am primit nici o notificare scrisa acasa. Astazi in data de 28.10.2009 mi-a fost suspendat permisul de conducere pentru neacordare de prioritate. Vreau sa stiu in primul rand daca se cumuleaza cele 30 de zile de la puncte cu cele 30 de zile de la neacordare de prioritate sau ramane doar suspendarea de la neacordare de prioritate puncte fiind anulate odata cu suspendarea permisului de conducere asa cum scrie in normele de aplicare a OUG 195/2002 republicata.
Si mai am o nelamurire, pe caseta de la radar cu care am fost filmat neacordand prioritate la un pieton se vede clar cum o masina era parcata neregulamentar la mai putin de 1 m de trecerea de pietoni iar pietonul face 2 pasi dupa care se opreste pentru a se asigura moment in care trece masina condusa de mine, am specificat si pe procesul verbal la rubrica alte mentiuni acest lucru. vreau sa stiu in cazul in care se cumuleaza cele 2 suspendari a cate 30 de zile ce sanse am in cazul in care as contesta acel PV, in cazul in care nu se cumuleaza dupa parerea mea nu mai are rost sa fac contestatie.

Multumesc !
Răspuns la discuția Problema Cu un accident de masina
nu e vb de dauna ... dauna este de 150 de mil pentru ca de repararea masinii m-am ocupat eu. imi cere suma care a platit`o el drept prima de asigurare mai exact 727 de euro. Pentru ca, sustine el a platit`o pentru vina mea.Ideea e ca eu am indeplinit o sarcina de servici am dovada ca eram acolo pentru a rezolva probleme de servici si nu e vina mea ca drumul era de asa natura.
Buna ziua!

Am si eu o problema si vreau sa stiu ce pot sa fac in acest caz daca se poate sa ma ajute cineva. Lucrez la o firma si acuma aproximativ o luna de zile ma trimis seful cu masina lui personala sa duc ceva intr-un sat in alt judet.Am ajuns acolo am rezolvat ceea ce trebuia sa fac si la intoarcere la iesirea din acel sat din cauza pietrisului de pe drum am derapat si am ajuns cu masina in sant.Masina a fost reparata pe asigurarea casco. Problema este ca acum dupa ce am platit din banii mei mai exact mi-au fost imputati din salar toate cheltuielile pentru aducerea masinii la un service auto pentru a fi reparata, respectiva persoana imi cere sa platesc contravaloarea asigurarii daca nu ma da in judecata. Nu am mai fost pus niciodata in aceasta situatie. Vreau sa stiu ce sanse sunt sa pierd procesul in cazul in care se ajunge la asa ceva ? Mentionez ca pe adresa oficiala de la politie pe care a ceruto firma de asigurari este precizat factul ca accidentul sa produs din cauza pietrisului de pe carosabil.

Multumesc anticipat