avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1078 soluții astăzi
Forum Activitate Dany gi

Activitate Dany gi

Răspuns la discuția dosar pensii pt.urmas
Am nevoie de o copie a ultimei decizii de pensie a legii 118/1990..sau un act doveditor prin care sa fie specificat ca tatal meu a primit indemnizatie conf legii 118/1990 conf.art.1 aliniatul1 lit.e ...am facut cerere la CP dar mi s-a raspuns ca nu primesc copie...ce ar trebui sa fac in continuare?
Care este legea care imi permite sa am acces la dosarul tatalui meu la casa de pensii?
Act dovedire persecutie conf.L118/1990 gresit prenumele.Cum se procedeaza pt.a fi conform.?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Trebuie sa mergi la Ajpis din localitatea din care locuiesti.Ei iti vor spune ce acte ai nevoie pt.a beneficia de indemnizatie.
Tin sa precizez ca tatal meu in urma acestui act a primit o indemnizatie care a fost inclusa in pensie,iar in decizia de pensie este numele coretc.
Este un act dovedidor persecutie emisa de comisia judeteana conf.DL118/1990.Dar aztazi aceasta comisie apartine de Ajpis.
Multumesc

Cornel Vasile a scris:

Despre ce act este vorba ?

In 1990, AJPIS-urile nu erau infiintate.

Am un act.emis de ajpis in 1990 pe numele tatalui meu....la care prenumele e gresit cat si jud.in care s-a nascut.Tatal este decedat.Am nevoie de acest act pt.cerere indemnizatie tot de la Ajpis.Cum ar trebui sa procedez pt. ca acest act sa fie conform.Cei de la Ajpis imi cer clarificare nume.