avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1153 soluții astăzi
Forum Activitate Ileana27

Activitate Ileana27

Buna dimineata
Sunt in lucrari de amenajare in tegie proprie, sector 2Buc. Inca astept Aut De constr pentru a modifica acoperisul. In urma lucrarilor de subzidire a unui zid, a mai ramas material( mortar) pe care, unul din lucratori la turnat la fatada curtii chiar la intrare pe poarta, lipind materialul de bordura, realizand astfel o treapta.
Estetic e urat, cat de legal e acea treapta tinand cond ca sunt pe domeniul public?
Multumesc
Buna seara. Doresc sa stiu ce trebuie facut in cazul urmator: casa si curte ( forma triunghiulara a curtii) conform actului de vanzare cumparare din 1954 al bunicilor cu suprafata x. Vecinul care si a achizitionat terenul de la fostul prorietar in 2000, desi afla ca suprafata cumparata este mai mica decat ce a platit, cu chemare la mediator, afla ca exista si o hot judecatoreasca care intareste ca nu are ce i s avandut de vechiul propriwtar. Cu toate acestea, in 2017. Intra atat terestru cat si aerian , construindu si casa pe terenul bunicii si taind practic coltul magaziei bunicii aprox 1m , si toarna un stalp din beton. Nu exista limita de 60 cm dintre proprietati, ba mai mult este intrat atat terestru cat si aerian in curtea bunicii, nu exista niciun acord scris cum ca intentia lui este salutata de catre bunica. Intr un final bunica decedeaza. Ce tb sa faca mostenitorii atata timp cat pe planurile proprietatii curtea are unghi, iar acum, din 2017 acel inghi nu mai exista datorita acetui vecin? Multumesc
Buna ziua. Asi dori sa stiu daca pentru un gard din metal, la fatada, pe care vreau sa il schimb tot cu unul din metal, dar mai mult ca sigur nu va fi identic( ce se gaseste in comert la Hornbach), doar ca materialul este acelasi:metal, imi trebuie vreo autorizatie, ceva? Multumesc