avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 949 soluții astăzi
Forum Activitate florentina65

Activitate florentina65

ONG-ul desfasoara cursuri de pregatire profesionala si este platitoare de tva.
De aici si nedumerirea cum vom face cu partea de evidenta contabila in aceasta perioada.
Asociatia a fost infiintata acum cinci ani si are activitate constanta. In aceasta luna am avut alegeri generale in care s-a decis schimbarea de adresa, ceva modificari minore in statut si consiliul director a ramas acelasi.
Judecatoria a dispus termenul peste patru luni de la depunerea actelor. Intre timp banca a cerut actualizarea datelor si ne-a inchis contul. Nu putem deschide altul deoarece nu avem actele actualizate. Ne invartim in jurul cozii...
Intrebarea este - in ce conditii legale putem desfasura activitatea in continuare, pana la finalizarea actelor. Daca se poate sa recomandati un articol de lege din care sa intelegem cum functioneaza lucrurile in aceste conditii.
Exista un mod de functionare la avarie, pana la admiterea actelor de catre judecatorie?
Orice raspuns este de ajutor. Multumim mult.
Bursa privata oferita de o persoana juridica si care are ca beneficiar o persoana fizica cu domiciliul in Romania, beneficiază de reducerea bazei impozabile pentru cel ce ofera bursa? Mentionez ca bursa privata este pentru un master in strainatate. Multumesc
Avem urmatoarea situatie intr-un ONG fara salariati - in statutul asociatiei este mentionat ca intra in sarcina comitetului director deleagarea unor membrii ai asociatiei pentru conferinte si completare pregatire profesionala continua in tara si strainatate. Persoanele alese in cadrul comitetului director sunt si membrii ai asociatiei si doresc si dumnealor sa participe la aceste actiuni. Cum este corect din punct de vedere juridic sa facem? Se deleaga singuri sau este conflict de interese? In ce conditii pot participa acestia? Specificul asociatiei este de a desfasura cursuri specializate si acreditate, dumnealor fiind chiar formatorii care tin aceste cursuri - necesitand o permanenta tinere la curent cu ce este nou in piata. Va multumim. Cu stima
Am urmatoarea situatie:
- am 25 ani, fiica unica, locuiesc impreuna cu mama in casa parintilor mei;
- tata a decedat in decembrie - infarct; erau divortati, divort pronuntat in urma cu patru luni, in care nu s-a luat in discutie si partajul casei, doar divort prin intelegere de ambele parti; in urma decesului am constatat ca tata avea datorii la 4 banci, datorii garantate numai cu veniturile, fara a fi ipotecata sau implicata casa in vreun fel in contractele dintre el si banca; banca, in urma constatarii decesului, mi-a solicitat sa fac platile; l-am prezentat actele de deces si am insistat ca nu am nicio legatura cu aceste credite; mi s-a spus ca datoriile se mostenesc si ca sunt bun de plata; mentionez ca mama nu are venit, este casnica, deci in intretinerea mea; nu am facut inca nicio succesiune, pentru ca nu stiu cum este mai bine sa procedez si apelez la dumneaoastra pentru un sfat autorizat: CUM SA SCAP DE ACESTE DATORII, ASTFEL INCAT, EU SI MAMA SA NU RAMANEM PE DRUMURI; Va multumesc si astept cu nerabdare un semn de la dumneavoastra. Cu stima, Florentina