avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 726 soluții astăzi
Forum Activitate aclara

Activitate aclara

Cand este nevoie sa cer factura si cand este suficient doar bonul fiscal pentru a putea deduce respectivele cheltuieli in calitate de PFA? Exista un plafon de pret sau care sunt criteriile? Multumesc
Mi-am mutat de curand sediul profesional la adresa la care locuiesc. Voiam sa stiu daca e obligatoriu in cazul acesta sa trec toate facturile pentru utilitati de pe persoana fizica pe persoana juridica sau daca e ceva facultativ (doar in cazul in care vreau sa-mi deduc cheltuielile). Multumesc.
Cand este nevoie sa cer factura si cand este suficient doar bonul fiscal pentru a putea deduce respectivele cheltuieli in calitate de PFA? Exista un plafon de pret sau care sunt criteriile? Multumesc
Cand este nevoie sa cer factura si cand este suficient doar bonul fiscal pentru a putea deduce respectivele cheltuieli in calitate de PFA? Exista un plafon de pret sau care sunt criteriile? Multumesc
Răspuns la discuția Intrebare GDPR
Nu am un motiv anume pentru care nu am intrat in detalii. E vorba de situatii de tipul primit newslettere pe mail la care nu m-am abonat niciodata sau smsuri cu oferte comerciale desi am specificat ca nu vreau sa fiu contactata decat pe mail sau deloc. Se tot repeta si este agasant si time-consuming.
Discuție Intrebare GDPR
M-am confruntat recent cu mai multe situatii de prelucrare abuziva a datelor mele personale (incalcare GDPR) si am fost sfatuita sa depun plangeri pe site-ul ANSPDCP. Aici vad ca se mentioneaza insa faptul ca trebuie mai intai sa ma adresez "operatorului de date", sintagma care nu inteleg la ce se refera. Este cumva vorba despre faptul ca trebuie initial sa contactez respectiva companie si daca aceasta se conformeaza se trece cu vederea incalcarea initiala si nu mai pot depune sesizare? Multumesc anticipat pentru lamuriri.
Multumesc mult pentru raspuns, @Adrian Albu. @ynocentta, nu inteleg comentariul tau... Vrei sa spui ca din cate stii tu nu are dreptul sa semneze chiriasul, ci doar proprietarul apartamentului invecinat?
Răspuns la discuția Intrebare GDPR
Imi poate oferi cineva un raspuns pertinent la intrebare, va rog? Multumesc
Răspuns la discuția Transplant organe post-mortem
Multumesc mult @Emilika40, mi-au fost de mare ajutor toate informatiile! Multa recunostinta!
Răspuns la discuția Intrebare testament pentru ONG
Imi poate raspunde cineva va rog ce trebuie sa fac pentru a intocmi un testament in aceasta situatie (desemnarea unui ONG si nu a unei persoane anume ca mostenitor) si daca sunt reguli speciale in aceasta perioada (poate o simplificare a procedurii) ? Multumesc