Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intrebare testament pentru ONG
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intrebare testament pentru ONG

Este posibil sa imi las toate bunurile prin testament unui ONG? Ce se va intampla insa daca la un moment dat respectivul ONG se va desfiinta? De asemenea, ce proceduri trebuie urmate? Exista reguli exceptionale pe timpul perioadei de pandemie?
Buna seara,
Puteti lasa cotitatea disponibila cui doriti dumneavoastra.
Daca acel ONG se defiinteaza bunurile vor urma calea legala in asemenea situatii ele fiind PROPRIETATEA acelui ONG!
Imi poate raspunde cineva va rog ce trebuie sa fac pentru a intocmi un testament in aceasta situatie (desemnarea unui ONG si nu a unei persoane anume ca mostenitor) si daca sunt reguli speciale in aceasta perioada (poate o simplificare a procedurii) ? Multumesc