avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1080 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testamentul - la ce foloseste?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testamentul - la ce foloseste?

la ce foloseste un testament intocmit la notar, cui foloseste in afara de notar ?
Cel mai recent răspuns: rca24net , utilizator 11:34, 5 Noiembrie 2013
Testamentul intocmit la notar se inscrie intr-un registru special al succesiunilor si dupa moartea testatorului el isi produce efectele in favoarea mostenitorului testamentar .Ultimul testament este cel valabil.
Stimat forumist,

Nu cred că am înțeles foarte bine întrebarea dvs. Adică cum cui folosește în afară de notar?

În primul rând, un testament nu folosește nicidecum notarului. Folosește beneficiarului său, adică persoanei în favoarea căruia este el lăsat - legatarul.

Avantajul unui asemenea testament îl reprezintă faptul că este mai greu atacabil.

Cu stimă.
adica notarul intreaba: mostenitori mai sunt
noi stim ca da , am un frate mort care a avut copil(nu-i trecut in testament fratele)
nu am trait impreuna. notarul cere sa-l aduc. Nu stiu unde sta ,cum il cheama...
daca nu sunt trcuti toti mostenitorii legali cui mai foloseste ,
nu celor inscrisi in testament.
Stimat forumist,

Cred că nu înțelegeți anumite noțiuni referitoare la moștenirea legală și testamentară.

în primul rând, testamentul folosește beneficiarului său, așa cum v-am arătat. Punct.

Dacă există moștenitori legali rezervatari, chiar dacă au fost exheredați prin testament, ei au o cotitate legală disponibilă. Această cotitate o moștenesc în virtutea legii, nu prin testament.

Prin urmare, cel mai bine pentru dvs ar fi să urmați îndrumările notarului.

Cu stimă.

Alte discuții în legătură

Consecinte infiere la mostenire masso masso buna ziua! va relev urmatorul fapt: 2 frati, chiar gemeni; unul este infiat cand erau mici de catre fratele tatalui lor- devin deci oficial, veri; mama lor ... (vezi toată discuția)
Succesiune legala sau testamentara? remus_romeo remus_romeo Buna ziua. Sunt citat impreuna cu cei 2 frati intr-un proces pentru dezbaterea succesiunii de catre matusa noastra (sora tatalui meu decedat in 2003). In ... (vezi toată discuția)
Succesiune ethel ethel Buna ziua, Dupa decesul bunicului meu patern s-a dezbatut succesiunea intre cei patru copii ai acestuia si sotia supravietuitoare, fiecare mostenitor avand ... (vezi toată discuția)