avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 793 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testamentul - la ce foloseste?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testamentul - la ce foloseste?

la ce foloseste un testament intocmit la notar, cui foloseste in afara de notar ?
Cel mai recent răspuns: rca24net , utilizator 11:34, 5 Noiembrie 2013
mersii,
intrbarea era "testamentul cui foloseste"
raspunsul l-am gasit in comentariul dumneavoastra:
"Cat despre testament, el e in primul rand in folosul testatorului, ii da o siguranta, o impacare pentru ce va fi... cand el nu va mai fi. "

Nu redactati mesaje consecutive la interval scurt de timp, puteti raspunde mai multor persoane in acelasi mesaj.
In rest, eu nu inteleg expunerea dv. din mesajul de la 8:02.
Testamentul - la ce foloseste,
raspunsul corect este dat de d-na avocat AVLIL :

"Cat despre testament, el e in primul rand in folosul testatorului, ii da o siguranta, o impacare pentru ce va fi... cand el nu va mai fi. "
asteptam asa raspuns de la o persoana avizata dar ne tarsita de sistem.MULTUMESC
in rest drumuri, timp si bani pierduti.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Consecinte infiere la mostenire masso masso buna ziua! va relev urmatorul fapt: 2 frati, chiar gemeni; unul este infiat cand erau mici de catre fratele tatalui lor- devin deci oficial, veri; mama lor ... (vezi toată discuția)
Succesiune legala sau testamentara? remus_romeo remus_romeo Buna ziua. Sunt citat impreuna cu cei 2 frati intr-un proces pentru dezbaterea succesiunii de catre matusa noastra (sora tatalui meu decedat in 2003). In ... (vezi toată discuția)
Succesiune ethel ethel Buna ziua, Dupa decesul bunicului meu patern s-a dezbatut succesiunea intre cei patru copii ai acestuia si sotia supravietuitoare, fiecare mostenitor avand ... (vezi toată discuția)