avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 738 soluții astăzi
Forum Activitate kyngo

Activitate kyngo

ba exista doamna, la o primarie.si se pare ca acest lucru se intampla peste tot.Tipizatele alea le completeaza functionarul si pt el percepe aceasta taxa.in cazul meu 50 lei.......
doream sa stiu daca un functionar de primarie are voie sau nu (cadru legal eventual) sa incheie ctr de v-c auto.Si sa ia bani pt asta......inclusiv la oameni care au domiciliul in raza lor de activitate.
Percep bani , in jur de 50lei, pentru incheierea unor contracte de vanzare cumparare auto
buna ziua.am o nelamurire legata de faptul ca unii functionari publici (din primarii) iau bani pe contractele auto.este aceasta o problema care tine de juridic sau de moral? poate fi considerat un caz de incompatibilitate?Eventual un cadru legal care stabileste legalitatea sau nelegalitatea acestui aspect?multumesc.
Buna ziua. avem urmatoarea situatie ( pe un teren de 100mp sunt 3 coproprietari , terenul fiind in indiviziune sau devalmasie, nu stiu exact terminologia).Pe acest teren 2 dintre copr. au ridicat o casa fara AC.Acum cei 2, doresc sa intre in legalitate cu casa insa fara ca cel de-al treilea coproprietar sa apara in actele de constyruire ale locuintei.Ce trebuie facuta? cum putem deveni proiprietari pe casa ridicata din banii nostri?
v am inteles, insa, neavand .....personalitate juridica, persoana care tine evidenta acetor bani poate dispune de ei dupa bunul plac, asa cum se intampla deja.......fara acordul locatarilor.In plus, a stabilit o cota lunara de 120lei, fara sa explice cum anume a stabilit-o, aceasta cota fiind achitata de toate apartamentele din bloc, desi, unii au membrii mai multi in familie......Ajutati ma sa inteleg, unde e greseala........
Am intels,Problema nu ar fi calculul suprafeteti utile a apartemtnului meu (stiu ce inseamna ), problema mea se refera la calculul raportarii cotei mele la totalul suprafeţei utile a spaţiilor locative din clădire.Asadar problema mea e calculul acestor suprafete locative din cladire.din bloc.Nu stiu ce cadastrist ar face asta.ramane sa ma interesez.
Cam dificil pentru un locatar ....om simplu, sa faca un astfel de calcul.Mai ales fara o ducmnetatie tehnica a imobilului.Multumesc pt sfat, dar fara sa stiu efectiv cota, nu am cum sa mi rezolv problema........Cred ca cei care stabilesc obligativitatea constituirii unui find de rulemt in conditiile in care nu exista o asociatie care sa si asume aceste taxe, ar trebui sa faca acest calcul.Nu eu, un simplu locatar.
buna ziua.in blocul in care locuiesc ne confruntam cu aceasta problema : o vecina refuza efectiv sa plateasca orice reparatie in bloc .mentionez ca nu suntem afiliati la nicio asociatie de proprietari, orasul fiind foarte mic.tot ce s a facut pana acum in blco a fost ......la intelegere intre noi, locatarii.cum putem obliga aceasta femeie la contributia ei >?
cum pot afla ce cota parte indiviza din partea comuna am?