Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. avem urmatoarea situatie ( pe un teren de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. avem urmatoarea situatie ( pe un teren de 100mp sunt ...

Buna ziua. avem urmatoarea situatie ( pe un teren de 100mp sunt 3 coproprietari , terenul fiind in indiviziune sau devalmasie, nu stiu exact terminologia).Pe acest teren 2 dintre copr. au ridicat o casa fara AC.Acum cei 2, doresc sa intre in legalitate cu casa insa fara ca cel de-al treilea coproprietar sa apara in actele de constyruire ale locuintei.Ce trebuie facuta? cum putem deveni proiprietari pe casa ridicata din banii nostri?
Al treilea coproprietar trebuie sa dea o declaratie cum ca este de acord ca ceilalti doi sa edifice o constructie pe terenul aflat in coproprietate. Declaratia se depune la Primarie odata cu dosarul pentru emiterea autorizatiei de construire. Autorizatia se elibereaza pe numele celor doi coproprietari care vor semna si procesul verbal de receptie finala si, prin urmare vor fi proprietarii casei pe care ulterior o vor putea intabula si in cartea funciara pe numele lor (moment in care e posibil sa fie din nou nevoie de o declaratie a celui de-al treilea - pentru a evita asta, prima declaratie, data in scopul obtinerii autorizatiei de construire poate sa prevada si acordul pentru intabularea constructiei edificate in cartea funciara a terenului).