avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 836 soluții astăzi
Forum Activitate Sivispacem

Activitate Sivispacem

Acest articol nu mai este valabil?

(2) În situaţia în care persoana obligată la plata cheltuielilor judiciare către stat nu depune recipisa de plată integrală a acestora la instanţa de executare sau la unitatea de parchet, în termen de 3 luni de la rămânerea definitivă a hotărârii sau a ordonanţei procurorului, executarea cheltuielilor judiciare se face de organul arătat la alin. (1).


Madalina Pascu a scris:

Nu, dovada platii cheltuielilor de judecata nu se depune la dosar. Pastrati dovada insa.

Bună ziua. După plata cheltuielilor judiciare la ANAF este necesar să prezint dovada plății la instanță?
dupa achitare la anaf este necesar sa ma duc din nou la instanta?
Cum aflu care este aceasta?
Am primit minuta de la Judecatoria Sectorului 3 ca am de platit o suma cu titlu de cheltuieli judiciare catre stat. Unde trebuie sa platesc?
Cred că soluția cea mai potrivită ar fi încheierea unui acord de mediere în care să se stipuleze că inculpatul suportă cheltuielile de judecată. Nu cunosc foarte bine la ce sumă ar putea ajunge aceste cheltuieli și nu aș vrea să mă trezesc, ca în alte cazuri, cu cheltuieli de judecată mai mari decât suma solicitată. Ce părere aveți?
Sunt parte civilă într-o cauză. Inculpatul mi-a propus o sumă de bani pentru retragerea plângerii prealabile.
1. Este nevoie de vreo procedură specială sau pot lua banii și să declar în ședință că îmi retrag plângerea prealabilă?
2. Am înțeles că în cazul în care voi retrage plângerea prealabilă, voi suporta cheltuielile de judecată. Cam cât ar trebui să cer în plus?