avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Activitate DanMaria51

Activitate DanMaria51

Conditiile de amitere la scoala de grefieri
Munca de detectiv particular se pune ca vechime daca vreau sa candidez la magistratura fara sa fiu stagiar?
As vrea sa merg la un plasament dar sunt majora. E ceva de facut? Stiu ca daca continui studiile se poate sa raman in plasament,chiar pana la 26 de ani
Daca scad toti locatarii dintr un apartament ce beneficii sunt? Nu mai platesc apa,caldura,lumina?


CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Fiecare caz se analizeaza in concret.
Ar fi bine sa mergeti la avocat ca sa va redacteze plangerea in scris in cele mai mici detalii.
Este bine sa stiti ca detaliile sunt cele care schimba soarta unei anchete sau a unui proces.

Multumesc
Poate fi cineva acuzat de inselaciune daca am doar doi martori fara alte probe?


ynocentta a scris:

Conform dispozitii in vigoare se inregistreaza in evidenta de calcul intretinere lunara numarul de persoane care domiciliaza in imobilul de locuit in comun
Daca in apartament locuieste una persoana,nu este legal sa solicitati scoaterea tuturor locuitorilor din evidenta de calcul intretinere lunara

Ce se intampla daca ii scot pe toti din evidenta?


Nicoleta Cristina Romașcanu a scris:


DanMaria51 a scris:

Mi se pot impune conditii pentru a primi averea?


Da. Un testament poate să fie și cu sarcini.

Ce doriți să știți, mai exact?

Daca pot fi dezmostenit,daca poate fi atacat dupa moartea testamentarului in caz ca nu mi convin conditiile etc


Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
Ba da!
Daca prin testament se incalca cotitatea disponibila acesta e atacabil sau daca acel act s-a incheiat prin mijloace dolozive.

Domnul Gabriel,cum adica sa se incalce cotitatea disponibila? Adica sa primeasca cineva mai mult?
Mi se pot impune conditii pentru a primi averea? Multumesc
Un testament nu poate fi contestat sau atacatin instanta? In caz in care se pierd drepturi de mostenitor sau nu se egaleaza?