avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1068 soluții astăzi
Forum Activitate profesoara10

Activitate profesoara10

Bineinteles ca este cetatean european, dar ca sa beneficieze de drepturile de cetatean ue, dreptul la invatatura, la asigurare medicala,are nevoie de un cnp romanesc.Cred ca m-am exprimat gresit, eu doream sa stiu cum o inregistrez in RO?
Si normal, daca parintii nu vor cetatenie romana, nu-i nici un bai.!
Buna ziua,
Nepotica mea,cetatean grec, cu mama romanca,locuieste la mine in Romania, din 2016, cu acordul parintilor.
Nepotica este eleva in clasa a IV-a in Romania.
Cum trebuie sa procedez pentru inregistrarea ei, ca cetatean ue? Trebuie sa ma programez la serviciul imigrari?
Mentionez ca mama fetei nu a transcris certificatul de nastere in Grecia si nici nu vrea sa-mi trimita o procura de reprezentare,a transcriu eu certificatul de nastere.
Va multumesc!
Va multumesc!
Sunt divortata legal, la oficiul starii civile din 2012, dar nu am facut inca partajul apartamentului comun.
In toata aceasta perioada in apartament a stat fostul sot, eu am plecat, fiind la pensie, in localitatea natala.
Acum fostul sot vrea sa vanda apartamentul comun, de unul singur!!!
Este posibil asa ceva? Ce pot face pentru a intra in legalitate,adica sa partajam si sa vindem apartamentul comun?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Partaj apartament la notar
Va multumesc!
Buna ziua,
Am divortat la starea civila in mai 2012, dar nu am facut partajul.
Acum fostul sot vrea sa vindem apartamentul comun, el sa-si cumpere un altul din banii obtinuti prin vanzare si partajul amiabil sa-l facem la notar, in septembrie, cand va avea bani sa-mi dea partea mea!!!
Eu consider ca nu este legal asa ceva...se poate face un act la notar care sa stipuleze ca voi primi 1/2 din suma obtinuta la vanzare, sau este vorba de o mare pacaleala?
Multumesc!

ynocentta a scris:

Conform disp L nr 196/2018 aveti dreptul legal sa infiintati asociatie de proprietari de sine statatoare la nivelul imobilului de locuit in comun
Nu va obliga nimeni sa faceti parte dintr-o asociatie de proprietari mamut,care nu poate gestiona toate situatiile si problemele din imobilul dv

Multumesc!

ynocentta a scris:

Conform disp L nr 196/2018 aveti dreptul legal sa infiintati asociatie de proprietari de sine statatoare la nivelul imobilului de locuit in comun
Nu va obliga nimeni sa faceti parte dintr-o asociatie de proprietari mamut,care nu poate gestiona toate situatiile si problemele din imobilul dv

Va multumesc!
Problema era daca este legal ca o asociatie sa fie alcatuita din 13 blocuri aflate intr-un areal destul de mare.
Eu am inteles ca un condominiu este un bloc, nu o gramada de blocuri!!!