avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1087 soluții astăzi
Forum Activitate Patraulea11

Activitate Patraulea11



Avocat Iofcea Maria-Cristina a scris:

Buna ziua!

Astfel de dosare se pot intinde pe parcursul mai multor ani.
Trebuie studiate actele de la dosar pentru a fi vazut ce au declarat acei martori.

Luati legatura cu un avocat neaparat pentru ca acuzatia este una grava. Discutati cu acesta si stabiliti strategia. Printr-o aparare buna se poate demonstra ca nu ati avut intentia de a-i omori.


Va mulțumesc!!bineinteles ca nu voi sta nepăsător,dar m-ar ajuta o părere in situația data se vede pe camere ca nu am lovit pe nimeni și ca ei au fugit dar nu am lovit pe nimeni asta denota și din procesul verbal al celor dela rutieră.exista doar declarați ale celor doi care ei bineînțeles afirma cei mai rău
Întrebarea mea este cum sa fie Țent la omor dacă nu i-am atins dacă nu au certificat Medico legal caci sincer dacă vroiam săi omor sau sa intru cu mașina in ei intram cai văzusem înainte sa opresc mașina și sa stau de vb cu ei??


Avocat Iofcea Maria-Cristina a scris:

Buna ziua!

Astfel de dosare se pot intinde pe parcursul mai multor ani.
Trebuie studiate actele de la dosar pentru a fi vazut ce au declarat acei martori.

Luati legatura cu un avocat neaparat pentru ca acuzatia este una grava. Discutati cu acesta si stabiliti strategia. Printr-o aparare buna se poate demonstra ca nu ati avut intentia de a-i omori.


Va mulțumesc!!bineinteles ca nu voi sta nepăsător,dar m-ar ajuta o părere in situația data se vede pe camere ca nu am lovit pe nimeni și ca ei au fugit dar nu am lovit pe nimeni asta denota și din procesul verbal al celor dela rutieră.exista doar declarați ale celor doi care ei bineînțeles afirma cei mai rău
Întrebarea mea este cum sa fie Țent la omor dacă nu i-am atins dacă nu au certificat Medico legal caci sincer dacă vroiam săi omor sau sa intru cu mașina in ei intram cai văzusem înainte sa opresc mașina și sa stau de vb cu ei??
Buna seara va rog sa ma lămuriti si pe mine vas fi recunoscător!!
In urma cu 2 ani jumătate i-am alergat pe uni cu mașina pe fondul unor discuții nu mam dat jos la ei deoarece ii cunosc ca poarta cuțite tot timpul la ei, casa ii sperii pe amandoi mam făcut cu mașina spre ei au fugit eu am plecat.A venit politia rutieră a vizionat camerele și-au făcut proces verbal ca nu este absolut nimeni lovit cu mașina.după care au venit a doua sau a 3 zi cei dela criminalistica și-au făcut un dosar pe tent la omor Menționez ca nu am fost nici măcar înștiințat de vreun organ de acest dosar sau pus sub învinuire sau alta calitate.acum după 2 ani jumătate vor sa audieze 2 martorii.ce se poate întâmpla dacă nici măcar nu i-am atins sau au vreun certificat medico legal???multumesc anticipat si chiar as dori o lămurire
Buna seara am o întrebare in anul 2019 mi sa întocmit un dosar penal pentru tentativa la omor calificat ca i-am alergat atenție mam făcut cu mașina spre ei fără sa lovesc pe nimeni acum după 2 ani și jumătate aproape am înțeles ca ar fi venit citații unora săi audieze in dosarul asta ar fi șanse de clasare după 2 anii jumate in care nici măcar nu am fost citat ce sa întâmplat brusc după 2 ani jumătate sa audieze martori????
Buna seara am achiziționat un teren in care nu pot construi casa pe el.la momentul cumpărări nu am știut acest lucru cei dela care am cumpărat m-au asigurat ca nu exista nicio problema chiar am fost la primărie și o doamna care este ruda cu cei dela care am cumpărat ma asigurat ca terenul este Ok după 1 an am scos certificat de urbanism și terenul este industrial adică pot construi numai gen hala etc.in contractul de vanzare cumpărare scrie ca vânzătorul ma asigura ca nu sunt vici ascunse.pot săi dau in judecată pentru vici ascunse?
Și eu pot conduce pana la rămânerea definitiva sau pana voi fi înștiințat?caci in momentul de fata eu am permisul restituit decatre politie?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Nu se scrie in hotarare aceasta masura.
ART. 114 OUG 195/2002
(1) Anularea permisului de conducere se dispune în următoarele cazuri:
a) titularul permisului de conducere a fost condamnat printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă pentru o infracţiune care a avut ca rezultat uciderea sau vătămarea corporală a unei persoane, săvârşită ca urmare a nerespectării regulilor de circulaţie;
#M19
b) titularul permisului de conducere a fost condamnat, printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru infracţiunile prevăzute la art. 334 alin. (2) şi (4), art. 335 alin. (2), art. 336, 337, art. 338 alin. (1), art. 339 alin. (2), (3) şi (4) din Codul penal;
#M1
c) *** Abrogată
#M19
d) titularului permisului de conducere i s-a aplicat, printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pedeapsa complementară a interzicerii dreptului de a conduce anumite categorii de vehicule stabilite de instanţă prevăzută la art. 66 alin. (1) lit. i) din Codul penal;
#B
e) permisul de conducere a fost obţinut cu încălcarea normelor legale, situaţie constatată de instanţa competentă;
#M5
f) permisul de conducere a fost obţinut în perioada în care titularul era cercetat sau judecat în cadrul unui proces penal pentru săvârşirea unei infracţiuni la regimul circulaţiei pe drumurile publice, atunci când acesta a fost condamnat printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă.
#B
(2) Permisul de conducere se anulează şi în cazul în care titularul acestuia a decedat.
(3) Procedura anulării permisului de conducere se stabileşte prin regulament.



Va mulțumesc domnule avocat dar in decizia de condamnare a mea nu spune decât amenda penală și nu face referire la anularea permisului meu decât amenda penală 3800 de roni

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Nu inteleg exact situatia de fapt, poate incercati sa reformulati in ordinea cronologica a evenimentelor.

Buna ziua îmi Spune-ți și mie va rog frumos dacă am fost condamnat cu amenda 3000 de lei pt conducere cu permisul suspendat mi se va anula permisul?mentionez caci permisul mi-a foat restituit și pe perioada cât m-am judecat nu am avut dreptul dea conduce suspendat chiar și in momentul de fata am dreptul dea conduce
Și atunci este bine pentru mine exista vreun câștig de cauza pt mine sau este vreo eroare judiciara?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Nu procurorul trebuia sa trimita, de la politie trebuia sa se implementeze dupa ce s-a intocmit dosarul penal.

Am avut permisul suspendat am condus cu el suspendat mi-sa făcut dosar penal dosarul acum este in instanța pt art 335alin2 după care am fost sa îmi ridic permisul l-am
Ridicat pentruca procuroarea de caz nu a trimis hârtie către serviciul rutier in care sa apar cu dosar

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Nu inteleg exact situatia de fapt, poate incercati sa reformulati in ordinea cronologica a evenimentelor.