avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 625 soluții astăzi
Forum Activitate mandik

Activitate mandik

Răspuns la discuția nelamurire concediu prenatal
Multumesc frumos, din pacate timpul a trecut si am ramas cu veniturile de la scoala unde aveam norma principala, desi sunt convinsa ca aveam dreptul si la plata concediului in functie de venitul de la cealalta scoala.
Am o nelamurire in legatura cu suma pe care ar trebui sa o primesc ca indemnizatie pentru concediul de maternitate. Lucrez in invatamant, o norma la o scoala si cateva ore suplimentare la alta scoala. In septembrie am intrat in concediu prenatal. Desi contractul meu cu cealalta scoala s-a incheiat in iunie, fiind la plata cu ora, in ultimele 6 luni am si venituri obtinute din plata acestor ore (lunile iunie, mai, aprilie, martie) si am contribuit la CAS. Am inteles ca din aceasta suma trebuie sa fi contribuit cu 0,85 % la Fondul unic de asigurari sociale de sanatate, insa eu nu stiu daca s-a virat acest procent sau nu. Am dreptul la plata indemnizatiei si pentru aceste venituri sau nu? Daca da, cum se procedeaza? Multumesc pentru raspuns!
Am o nelamurire in legatura cu suma pe care ar trebui sa o primesc ca indemnizatie pentru concediul de maternitate. Lucrez in invatamant, o norma la o scoala si cateva ore suplimentare la alta scoala. In septembrie am intrat in concediu prenatal. Desi contractul meu cu cealalta scoala s-a incheiat in iunie, fiind la plata cu ora, in ultimele 6 luni am si venituri obtinute din plata acestor ore (lunile iunie, mai, aprilie, martie) si am contribuit la CAS. Am inteles ca din aceasta suma trebuie sa fi contribuit cu 0,85 % la Fondul unic de asigurari sociale de sanatate, insa eu nu stiu daca s-a virat acest procent sau nu. Am dreptul la plata indemnizatiei si pentru aceste venituri sau nu? Daca da, cum se procedeaza? Multumesc pentru raspuns!
Va multumesc foarte mult, chiar m-am lamurit, nu va faceti grija pentru partea etica :)) deoarece eu sunt cea platita pentru prestare, nu privez de drepturile sale pe nimeni:).
Asa, doar intre cele 2 parti? Multumesc!;)
Multumesc!!!B-)
Buna dimineata! As dori sa stiu cu ce a fost inlocuit acest tip de contract pentru ca am inteles ca nu mai este in vigoare din 2003. Noi avem un proiect (suntem ong) in derulare si am prevazut acolo salarii si nu stim sub ce forma sa incheiem contractul. Persoanele care lucreaza in cadrul proiectului au alt serviciu, aici ar fi jumatate de norma sau mai putin.
Va multumesc!