avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Activitate Laura PITICAS

Activitate Laura PITICAS

cel mai simplu este sa nu platiti. daca va actioneaza in judecata, desi nu cred, abia atunci va pregati apararea despre care vorbiti. pana una alta, puteti sa le trimiteti, cu confirmare de primire, o NOTIFICARE in care sa le comunicati ca doriti sa reziliati contractul din motivele sus mentionate. va constitui proba la un eventual proces. succes.
Răspuns la discuția Infiintare firma mixta
Pentru alta activitate fara legatura, aveti doua solutii: 1 sa declarati ca obiect de activitate principal si pe cea de-a doua activitate, sau 2 sa va infiintati o alta societate in care puteti fi asociat unic, intrucat in cealalta firma sunteti coasociat. Deasemenea, puteti declara sediul social la locuinta inchiriata daca faceti cu proprietarul un contract de comodat. (o varianta) Atentie, chiria, in acest caz nu o puteti deduce- contractul de comodat fiind in principal cu titlu gratuit.
Răspuns la discuția Infiintare firma mixta
buna seara! la prima intrabre - taxele se platesc in tara pt ca firma este romanesca. stiu k intre anumite state exista conventii pentru evitarea dublei impunere. daca exista diferente, se platesc
la anexa B a legii constructiilor se prevede ca in Certificatul de urbanism se poate a fi cerut pentru autorizatie de construire si acordul vecinilor. Maine cand voi avea cartea in fata am sa va raspund cu textul de lege. O seara buna.
de principiu, se poate. trebuie sa existe o hotarare AGA care sa decida cesiunea de parti sociale cu SRL -ul. Atentie. AGA trebuie sa fie convocata cu 15 zile inainte si sa se incheie proces verbal. nu am observat sa existe in legea SC-urilor o astfel de intredictie. Voi reveni. Buna seara.
Buna seara. Dvs. puteti da in judecata firma care v-a bagat fila CEC si datorita careia ati intrat in incidenta bancara si cu sentinta comerciala puteti sa va scoateti din incidenta. numai ca trebuie sa aveti sold 0 la momentul incetarii contractului cu acea firma. Succes
Răspuns la discuția am calitate procesuala?
Buna ziua! Daca faceti parte din consiliul de administratie, puteti sa reprezentati sociatatea intr-un proces de munca dar numai cu mandat special dat in acest sens. Vz. art. 71 legea 31/1990.