Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cumparare parti sociale de catre un S.A.
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cumparare parti sociale de catre un S.A.

:(:-/

Revin in legatura cu intrebarea....
Am rugamintea sa ma indrumati unde sa ma uit mai exact..poate parea usor pentru unii, dar nu stiu exact unde sa ma uit..:((

Poate cineva de aici, s-a confruntat la un moment dat cu o astfel de problema.

Multumesc frumos

rya78, utilizator

Buna ziua,

am nevoie de ajutor in gasirea unei solutii referitor la urmatoarea situatie:

Un S.R.L. detine parti sociale in valoare de 75% la un S.A. listat la Bursa.

Intrebarea este: Poate S.A. sa cumpere partile sociale ale S.R.L.-ului, avand in vedere ca Societatea Comerciala este actionar la acest S.A.?

Multumesc anticipat pentru orice mic ajutor

p..s nu inteleg de ce s-a sters mesajul principal..:O

rya78, utilizator
de principiu, se poate. trebuie sa existe o hotarare AGA care sa decida cesiunea de parti sociale cu SRL -ul. Atentie. AGA trebuie sa fie convocata cu 15 zile inainte si sa se incheie proces verbal. nu am observat sa existe in legea SC-urilor o astfel de intredictie. Voi reveni. Buna seara.
Multumesc Laura pentru raspuns.

Speta este interesanta, dar...;) SRL -ul nu poate detine parti sociale la SA, ci actiuni.
SA-ul ar urma sa devina asociat in SRL prin detinerea de parti sociale pe care SRL-ul i le va cesiona cu aprobarea asociatilor ce detin cel putin 3/4 din capitalul social si inregistrarea actelor la Registrul Comertului .A se vedea art.202,203 din legea 31/1990 privind societatile comerciale.
Multumesc frumos pentru ajutor.