Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cumparare parti sociale de catre un S.A.
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cumparare parti sociale de catre un S.A.

:(:-/

Revin in legatura cu intrebarea....
Am rugamintea sa ma indrumati unde sa ma uit mai exact..poate parea usor pentru unii, dar nu stiu exact unde sa ma uit..:((

Poate cineva de aici, s-a confruntat la un moment dat cu o astfel de problema.

Multumesc frumos

rya78, utilizator
Nu inteleg care e logica unbei astfel de operatiuni si nu inteleg exact care e sirul de AGA necesare pentru a putea face inregistrarea in Reg Com.
Astfel, se face AGA in SA care decide cumpararea de actiuni in SRL. La AGA asta participa actionarii sau reprezentantii lor, anume SRL reprezentat prin XYZ (sa spunem, pers fizice asociate in SRL) care voe autoriza cumpararea de catre SA a partilor sociale in SRL care e al lor...
Adica nu e un fel de conflict de interese? Ei autorizeaza ca ei sa poata vinde...
Ideea intr-o astfel de hotarare AGA ceruta de lege este ca asociatii societatii cumparatoare sa discearna bine si sa nu fie pusi in situatia de a cumpara vreo firma falimentara etc. ce sa le puna in pericol investitia...
Astfel, ei ar fi aici in dublu rol, de autorizanti ai cumpararii si de vanzatori, ceea ce e cam... interes contrar! :-/

In plus, cum ar fi redactat actul de cesiune? Eu SA (prin SRL prin xyz) cumpar si eu, SRL (prin xyz) vand... :O
Nu inteleg... vi se pare legala o astfel de actiune?

Apoi, intreb, care e finalitatea?
Cine va incasa dividendele? Firmele isi vor incasa profitul reciproc, una alteia? Fara niciun beneficiar final, banii doar vor face un cerc intre cele doua societati?
Vi se pare ca aceasta finalitate e in concordanta cu legea?
Adica o afacere nu e construita ca cineva sa aiba profit? Or, in cazul dat, cine are?

Cred ca s-ar intra iontr-un hatis interminabil... cand sa schimbi administratorul la Sa iti trebuie AGA der la SRL care se va semna... de SA! care e reprezentata de SRl...
Ca e asta?
Cred ca societatile alea nu stiu de ele si ce vor, nu au avut o consultare juridica pe aceste probleme si nu stiu ce ii asteapta! O incalcire si un hatis din care nimeni nu mai iese... si o blocare reciproca a activitatii lor...
Nu vad cum ar putea functiona pe viitor!

Care e scopul acestor demersuri, oricum?
Va multumesc tuturor pentru ajutor.

Despre acesta "operatiune" nu stiu multe, doar ca se doreste de catre S.A.achizitionarea tuturor actiunilor detinute de catre S.R.L.

Multumesc frumos pentru suport..

Pai... e primul lucru de cercetat la incheierea unui contract juridic: finalitatea lui, scopul, cauza...
In functie de astea se continua sau nu.l
Daca scopul e ilegal, putem gasi 50 de variante de a-l incheia... el inseamna zero!