avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 826 soluții astăzi
Forum Activitate ralucadavid24121987

Activitate ralucadavid24121987

Cunosc persoana si in viata reala, am fost orbita si am crezut povestea un om aflat in situatii limita, am conversatii in care mi se cer banii explicit si eu accept sa il imprumut, am datele cu promisiunea restituirii lor, din partea lui., dar, care nu s-au realizat nici pana in ziua de azi, situata dateaza de aproximativ 3 luni.
Ce pot face din punct de vedere legal in aceasta situatia, ca banii sa imi fie restituiti?

gi-jane2 a scris:

Adica ati dat banii cuiva fara sa știți de unde sa ii luati, cine e, fara garanții?
Pe cine dati in judecata?
Doar sa faceti o plangere la poliție și sa aflați datele lui

Buna seara.
Inselaciune, Bani cu imprumut
Am inceput o relatie cu o persoana pe care am cunoscut-o pe un site de daiting. Dupa 3 saptamni, mi-a prezentat o poveste dramatica de viata, precum si consecintele acesteia, in urma careia mi-au fost ceruti bani cu imprumut, cu promisiunea returanrii lor la o anumita data, care nu s-a realizat nici pana in ziua de azi, suma ajungând la 10.000 euro. Cum pot pot actiona pe cale lega pt a-mi recupera banii? Mentionez ca singura dovada pe care o am, este converstia din aplicatia in care comunicam, in care imi sunt cerute sumele de bani in mod explicit, precum si promisiunea returnarii lor, eu fiind de buna credinta. Împrumutul fiind realizat de fiecare data cu bani cash. Multumesc.
Returnare bani CASMB, de catre pacient, eroare Directia Financiar a locului de munca

Buna ziua,

Mama mea, bolnava de cancer, avand concediu medical pe codul 14, indemnizatie 100% este in situatia de a returna banii pentru 2 luni de concediu, dintr-o eroare a zilelor de concediu emise de directia financiar a locului de munca. Cine trebuie sa plateasca in acest caz, din moment ce eroarea a fost generata de catre locul de munca? Mentionez ca oncologul a emis concediu medical in functie de numarul de zile restante declarate de catre locul de munca. Multumesc
Multumesc, am inteles, am crezut ca indemnizatia se primeste daca mama dovedeste ca nu primeste indemnizatie de la statul francez. Exista si aceasta varianta?Presupun ca nu, din moment ce legea spune ca solicitantul trebuie sa locuiasca in Romania..
Buna ziua!
Se poate beneficia de indemnizatie crestere copil, daca copilul se afla pe teritoriul Frantei?
Copilul are dubla cetatenie (mama ro, tata fr), iar mama lucreaza pentru o companie din Romania (indeplineste toate conditiile pentru indemnizatie crestere copil), dar se afla pe teritoriu francez pana cand copilul va implini 2 ani.

Multumesc anticipat