avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 851 soluții astăzi
Forum Activitate v.anca

Activitate v.anca

Răspuns la discuția Ajutor!!!Garantie!
Va multumesc pentru ajutor ...chiar la un contract de garantie ma gandeam si eu,l-am redactat deja...si acum pentru ca am primit si raspunsul dvs. o sa merg inainte atunci cu aceasta solutie.O zi frumoasa.
Buna seara,
As avea si eu o rugaminte daca ma puteti ajuta...doresc sa incep o afacere cu o persoana din Germania ( roman,stabilit acolo) si pentru asta am nevoie de anumite informatii cu privire la "produsul" pe care o sa il promovam.Am discutat cu persoana respectiva si a zis ca o sa imi trimita un "kit", respectiv o geanta cu materiale,profile si absolut tot ce tine de activitatea pe care vreau sa o desfasor ....insa acum vine problema in schimbul acestui "kit" domnul doreste sa ii dau 300 de euro garantie ca dupa ce o sa ma informez din materialele trimise o sa ii inapoiez "kit-ul"....intrebarea este urmatoarea :ce inscris as putea sa fac ,pentru a-mi servi ca proba in caz ca nu o sa imi returneze cei 300 de euro?puteti sa imi trimiteti si un model??va rog mult si multumesc anticipat!!!
Răspuns la discuția Urgent!!!
dar ce spuneti de art. 283,alin 1 lit e). din Codul Muncii....copilul de fapt copiii, ca doamna a nascut gemeni au varsta de 12 luni, se poate aplica atunci continutul de la litera e).???
Răspuns la discuția Urgent!!!
nu a fost concediata...a intrat in concediul de maternitate iar noi am amgajat pe altcineva in functia doamnei respective...ea a nascut anul trecut urmeaza sa inceapa din nou activitatea in cadrul firmei noastre insa a venit cu aceasta cerere.Si nu inteleg de ce sa fie unitatea obligata sa ii plateasca pentru ca nu o sa mai poata recupera acesti bani...iar salariul mediu brut pe unitate in cazul nostru este de peste 2000 ron...
Discuție Urgent!!!
Buna ziua!!!
Am o intrebare.este obligatoriu ca o societate care a avut angajata o persoana si aceasta a ramas insarcinta sa ii plateasca un salariu mediu pe unitate mamei pentru nasterea fiecarui copil??? Ma confrutn cu aceasta situatie pe care sincer nu am mai intalnit-o ...doamna imi aduce ca argumente art. 51 din CCMUNN si art. 241 din Codul Muncii.Daca societatea nu ii plateste acest salariu mediu pe unitate poate fi sanctionata???Cum sa procedez???
Buna ziua,
Am observat ca in ziua de astazi tot mai multe persoane au mari probleme in ce priveste viata de cuplu si din pacate nu stiu cum sa comunice pentru a putea rezolva problemele existente,chiar cateva prietene care desi s-au casatorit de curand ( cateva luni ) se confrunta cu astfel de probleme....am discutat cu ele,si le-am dat cateva sfaturi care au dat rezultate bune lucru care m-a facut sa cred ca as putea sa ajut si alte persoane aflate in aceeasi situatie.Intrebarea e urmatoarea ce conditii trebuie sa indeplinesc vis a vis de studii pentru a putea oferi consiliere matrimoniala si care sunt pasii de urmat pentru a putea face acest lucru care a inceput sa ma atraga tot mai mult!!Se poate sa ma ajutati cu cateva sfaturi pentru a pune in practica acest lucru???Va multumesc anticipat!
Discuție divort
Buna ziua,
Am o rugaminte daca ma poate ajuta cineva...am o prietena care s-a casatorit in urma cu 2 luni insa din pacate este pusa in situatia de a se desparti dupa un timp atat de scurt.Din cate stiu nu se poate inainta cererea de divort conform art. 38 aln 2 din Codul Familiei decat daca a trecut cel putin un an de la incheierea casatoriei. Intrebarea mea este urmatoarea : cum ar trebui sa procedeze in aceasta situatie pentru ca deja au ajuns la scandaluri serioase si nu mai pot convietui in aceeasi casa fiind nevoita de cateva zile sa se mute in alat parte???astept un raspuns cat mai rapede posibil.va multumesc!
Răspuns la discuția proces verbal prestari servicii
bine, atunci o sa ii propun ceea ce mi-ati sugerat dvs. si sper sa fie de acord avand in vedere ca nu are un model la ceea ce doreste!
Va multumesc mult pentru ajutor!
O zi buna!!!
Răspuns la discuția proces verbal prestari servicii
Am facut deja contractul de prestari servicii,dar domnul de la sc respectiva doreste un proces verbal in urma terminarii lucrarii,tocmai de asta nu stiu ce fel de proces verbal ar trebui sa intocmesc pentru ca el asa ceva mi-a cerut, un proces verbal in urma serviciilor prestate.Poate un proces verbal de primire predare???
Buna ziua!
ma poate ajuta cineva cu un proces verbal de presari servicii!!!cat mai repede va rog!!!
multumesc anticipat!