Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Ajutor!!!Garantie!
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Ajutor!!!Garantie!

Buna seara,
As avea si eu o rugaminte daca ma puteti ajuta...doresc sa incep o afacere cu o persoana din Germania ( roman,stabilit acolo) si pentru asta am nevoie de anumite informatii cu privire la "produsul" pe care o sa il promovam.Am discutat cu persoana respectiva si a zis ca o sa imi trimita un "kit", respectiv o geanta cu materiale,profile si absolut tot ce tine de activitatea pe care vreau sa o desfasor ....insa acum vine problema in schimbul acestui "kit" domnul doreste sa ii dau 300 de euro garantie ca dupa ce o sa ma informez din materialele trimise o sa ii inapoiez "kit-ul"....intrebarea este urmatoarea :ce inscris as putea sa fac ,pentru a-mi servi ca proba in caz ca nu o sa imi returneze cei 300 de euro?puteti sa imi trimiteti si un model??va rog mult si multumesc anticipat!!!
Puteti face un inscris de mina in doua exemplare in care sa specificati pentru ce dati aceasta suma de bani. Nu trebuie model insa trebuie semnat de ambele parti
Puteti face inscrisul sub semnatura privata sau solicitati de la acel domn sa va dea un inscris prin firma pe care urmeaza sa o reprezentati (ale carei produse le promovati) in Romania. Poate sa fie chiar un contract de garantie in care sa se mentioneze ca vi s-a inmanat "kit-ul" si dvs. ati depus o garantie de 300 euro.
Va multumesc pentru ajutor ...chiar la un contract de garantie ma gandeam si eu,l-am redactat deja...si acum pentru ca am primit si raspunsul dvs. o sa merg inainte atunci cu aceasta solutie.O zi frumoasa.