avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1022 soluții astăzi
Forum Activitate executarea hotaririi unei sentinte civile

Activitate executarea hotaririi unei sentinte civile

Doamna avocat, vrem sa incheiem litigiul datorita faptului ca nu mai avem incredere in judecatorii din partea aceea de tara unde se afle casa procesul si judecatoria . inainte de a deschide acest proces. de succesiune si partaj judiciar imediat dupa moartea mamei am trait zile de cosmar in acea localitate.Anume:dupa ce am ingropato pe mama,am inceput sa ne interesam de actele de succesiune aflind astfel de testamantul lasat de mama in favoarea chiriasului acesteia( care este de virsta noastra) si era numit concubin. Am fost chemati la unica sectie de politie din localitate la biroul de cercetari penale unde am fost acuzati si intimidati cu diferite fapte ca urmarim sa vindem casa sau cam asa ceva si avem deschis un dosar penal pe care il asteapta procurorul.Am fost pus ati eu cit si fratele meu sa dam declaratie cu ce avem de gind sa facem.(Toata ancheta o am inregistrata pe telefonul mobil pe care l am pus pe masa sub o hirtie.) Bineinteles ca nu am avut nimic de declarat, nu am scris nimic.Inca de la inceput am recunoscut acel anchetator ca fiind fiul unei cunostinte a piritului, ajuns acum politist.Dupa ce l am demascat i am spus ca noi in dimineata acelei zile am deschis(actualul proces de partaj si succesiune )si ca o sa mergem noi la procuratura sa spunem ce am patit cu el . Nu s a speriat ,ba mai mult ne a spus a mai avut probleme din astea iar la procuratura nu l a anchetat nimeni ci i a dat o coala de hirtie si pe holul procuraturii l a pus sa dea o declaratie cu ce a crezut el fara nici o consecinta .Asa ca(ne a spus el) nu are rost sa ne obosim ca nu pateste nimic. Ne a condus la usa sectiei de politie si de atunci l am mai vazut pe holurile judecatoriei dar nu ne a mai bagat in seama ,se vedea ca ne evita privirea. Influenta acestuia am simtito tot timpul procesului .Nu martori audiati de nici o parte ,judecatoarea si a motivat hotarirea doar pe delclaratiile lui(3 termene am facut drumul degeaba 3 persoane 400kh dus si intors 400km ca in cele din urma sa fie decazut de la proba cu martori-nu a vrut sa i vina martorii mincinosi-)netinind seama de actele noastre ca nu avem locuinta nici eu nici fratele meu ,nu a tinut seama de declaratiile noastre ca mama nu a avut o relatie de concubinaj cu piritul , judecatoarea nu a luat in seama declaratia mea si a fratelui meu ca noi sintem cetateni romani si nu am fost nici o data in franta si nu sintem cetateni francezi cum in mod temdentios era sustinut in testamentul incheiat de mama noastra cu piritul, testament autentificat in aceiasi zi in care a cumparat casa in litigiu doar pe numele ei si cu banii in totalitate ai ei.Astfel in sensul celor spuse de mine ,dupa 15 termeme s a pronuntat cu aprecieri fara temei mai ceva ca propriul aparator. -Ne constata mostenitori cu 1/2 fiecare pe mine si pe fratele meu.Dispune reductiunea testamentului la 1/3 .Constata ca piritul are un drept de creanta pentru reparatii la casa de 6142lei .Se va constata ca partile sint coproprietare asupra imobilelor casa si teren.In continuare domna judecator zice in motivarea hotaririi :Avind in vedere ca reclamantii au domiciliile in strainatate,(dar noi nu am iesit nici macar o data din tara )fiind cetateni francezi,ca in tara dispun de cite o locuinta fiecare (chiar in baza unor contracte de inchiriere sau comodat) -acte depuse de noi sa dovedim ca nu avem case in proprietate -tinind cont de faptul ca mama acestoraa intretinut o relatie de concubinaj cu piritul,reletie de buna credinta in care cei doi si au manifestat intentia clara de a se proteja si a si asigura bunurile,instanta va atribui piritului imobilele casa si teren.Obliga pe pirit sa plateasca reclamantilor contravaloarea cotelor ce la revin din imobil si casa de 2/3. Iar in incheiere fiindu i mila de ce ne a facut mie si fratelui meu ne premiaza : Obliga pe pirit sa plateasca reclamantilor suma de 1972 lei cu titlu de cheltuieli de judecata. Cu recurs intermen de 15 zile de le comunicare. Si l am facut la tribunalul de la D... . Acum in vacanta judecatorilor am luat legatura cu piritul -ca doar nu sintem dusmani -iar acesta ne a spus mai multe . -a cheltuit cu avocatul bani cit sa si fi luat o masina mica. Acesta i a garantat ca la tribunalul de la D... hotarirea judecatoriei o sa remina neschimbata orice am face noi.Doamna avocat cora2006 ce ne facem ? Judecatoria este intr o localitate mica, politia este la 200m departare de aceasta,influentele au fost clare. Ofiterul care ne a tinut in tensiune si ne a chemat telefonic la politia din localitatea respectiva si a incercat prin diferite metode sa ne intimideze, lucreaza la serviciul urmariri penale,avid sigur strinse legaturi cu judecatorea care este si presedinta judecatoriei . Ce ziceti doamna avocat , noi am cerut la recurs sa ni se atribuie noua casa ,avem sanse ? Am avut si aparator din Bucuresti ,am cheltuit pentru acest rezultat aproape 10.000 de lei .Puteti sa mi dati un sfat sau sa ne ajutati ?
piritul ni s a plins ca a platit avocatul cu pretul unei masini mici sa cistige si la recurs la tribunal la D.. A fost inca de la inceput ,dupa moartea mamei lupta necinstita. Am fost inainte de introducerea actiunii chemati la politia din localitate la Cercetari Penale si anchetati sa spunem de ce vrem sa i furam sau cam asa ceva casa in care locuieste piritul.Nici nu a vrut sa auda ca noi sintem fii defunctei .Am iregistrata ancheta pe telefonul mobil pe care l am tinut sub hirtiile de pe masa anchetatorului.In cele din urma l am recunoscut ca fiind fiul unei cunostinte a piritului ,i am spus cine este,( eram inpreuna cu fratele meu acolo) si din acel moment a lasato balta . Dar cum politia este la 200m de judecatorie si cum sigur anchetatorul o cunoaste pe judecatoare care este si presedinta judecatoriei ,cum putem scapa de aceasta caracatita. Este clar ca si la tribunalul de la D.. sintem urmariti. Vreau daca se mai poate, sa fim ajutati,trbuie sa scoatem dosarul din acea zona de influienta .o sa mi dati dreptate daca va arat dosarul .In afara de 5 foi depuse de noi reclamantii,mai sint 15 foi cu incheierile de sedinta si 3 cu hotarirea.
doamna Romascanu, este vorba de hotarirea unei judecatorii din tara. hotarirea ne divizeaza la trei valoarea stabilita de experti, comandata de instanta,a proprietatii mamei :mie si fratelui meu 2/3 iar concubinului tot1/3 insa ii lasa lui casa mamei cu toate ca aceasta a cumparato din banii ei singura in urma cu 18 ani .nemultumit de solutie noi fratii am considerat ca noua ni se cuvenea casa asa cum specifica si judecatoarea in hotarire -ca amindoi fratii o mostenim pe defuncta cu cite 1/2 fiecare-.insa avind o discute cu piritul zilele acestea ,el ne a spus sa ne multumim cu cit a hotarit instanta deoarece instanta la care am facut recurs v a pastra aceeasi hotararire data de judecatoarea de la judecatoria de la el din localitate.fiindu i mila de noi ca ne cheltuim banii pe drumuri pina acolo (de peste 10 ori am mers cu rapidul 400 km dus si 400 intors, eu, fratele si avocatul, mincare si hotel o noapte) ne spus ca avocatul lui l a asigurat ca hotarirea v a ramine neschimbata si la tribunal de la D... descurajati acum ,am ajuns la concluia ca nu mai are rost sa luptam .piritul a platit avocatul cu bani cu care si ar fi luat o masina ,dupa cum ne a spus el .intr o localitate mica cu 4 judecatori si 10 avocati este posibil orice.daca vedeti dosarul o sa mi dati dreptate .vroiam sa stim daca putem pune in aplicare hotarirea judecatoriei dupa ce facem cerere de renuntare la recurs sa nu mai fim umiliti in continuare.judecatoarea este presedinta judecatoriei din localitate.
domna avTodincaVer...am inteles ca ne putem prezenta toate partile in proces la primul termen, dar noi vrem sa intram in posesia banilor mai repede iar piritul vrea sa intre mai repede in posesia casei.asta vrem sa stim :se poate acest fapt pune in aplicare ,bineinteles dupa ce mergem la tribunal la D....sa facem cerere de renuntare la recurs.Depunind apoi actele de la notariat la tribunal ca dovada ca am incheiat litigiul.exista aceasta posibilitate, legal vorbind,sau nu? sa nu facem drumul de 6 ore cu rapidul pina in acea localitate si sa constatam ca nu se poate.daca nu se poate, atunci la termen nu mai retragem recursul,incercam cu un pret mai mare sa obtinem noi casa- si sa i dam noi-,cum s au stabilit la judecatorie la partaj cotele 1/3 prtea lui ca sulta.
multumesc Dna.Av. eu vreau sa stiu daca fara hotarirea definitiva pot incheia cu piritul o tranzactie la notariat punind astfel in aplicare hotarirea tribunalului,urmind ca la termenul recursului sa nu prezentam in instanta.pun aceasta intrebare deoarece localitatea unde ne am judecat este foarte departe, tibunalul este si mai departe si nu vreau sa mai fac multe drumuri.m am saturat. din acest motiv renunt si la recurs .am cheltuit cit am de luat. trebuie sa i lasam piritului casa cum, zice in hotarire,si sa ne plateasca mie si fratelui meu sulta 2/3 din pretul stabilit de experti .asta vrem sa stim daca o putem face inainte prin notariat. piritul ne a descurajat spunind ca avocatul l a asigurat ca la tribunal la recurs hotarirea ramine aceiasi si nu ni se va da mie si fratelui meu casa mamai noastre si sa i platim noi sulta ci asa cum a hotarit judecatoria -in mod foarte abuziv-dupa cum au apreciat niste juristi care au vazut dosarul,sa ramina el in casa .el era chirias cind mama a cumparat- numai pe numele ei si numai cu banii ei -casa.
am intentat proces la judecatorie -dupa moartea mamei-pentru partaj judiciar,concubinului acesteia.nemultumit de hotarire,am facut recurs la tribunal cu termen in octombrie. acum in vacanta judecatorilor am ajuns cu piritul la o intelegere si vrem sa punem in aplicare hotarirea judecatoriei ,nemaidorind nici unul din noi sa mai ajungem la tribunal la recurs. vreau sa stiu daca putem sa punem in aplicare hotarirea tribunalului la notariat si cu acel act - o tranzactie-sa retagem recursul depus la tribunal ? atunci fiind siguri ca se pune in aplicare intocmai hotarirea judecatoriei .sau exista ala posibilitate prin notariat de a solutiona tranzactia fara a mai astepta termenul de recurs la tribunal ?eu depunind la dosar actul de la notariat cu solutionarea conflictului la care atasej cererea de renuntare la recurs .este posibil?
din moment ce in hotarire se ia o decizie pe care eu m am grabit si in termen de 15 zile am contestato cu recurs, acum nu mai pot reveni ,acceptindo?nu mai vreau sa ajung sa ma judec la recurs ,vreau sa-l retrag cit mai repede .
am deschis proces de partaj cu concubinul mamei mele,pentru niste bunuri ramase,dupa decesul acesteia. nemultumit de hotarirea judecatoriei am facut recurs la tribunal fiind programat in octombrie. acum in vacanta judecatoreasca am ajuns la o intelegere cu piritul si vreau sa fac definitiva hotarirea judecatoriei pentru a o putea pune in aplicare. ce trebuie sa fac pentru aceasta? unde fac definitiva hotarirea,la judecatorie,sau la tribunal unde este acum dosarul?va solicit acest sfat deoarece judecatoria este la 600km de bucuresti,iar tribunalul cu 70km mai departe. multumesc anticipat.
dupa ce am primit hotarirea sentintei civile in procesul de partaj judiciar intentat de mine,nemultumit am facut recurs la tribunal cu termen in octombrie .acum in vacanta judecatoreasca am ajuns la o intelegere cu piritul pentru a pune in aplicare hotarirea sentintei civile a tribunalului.va rog daca stiti sa mi spuneti ce trebuie sa fac acum dupa ce am facut cerere de recurs,unde fac definitivarea sentintei civile cu hotarirea care acum ne multumeste?vreau sa stiu aceasta deoarece judecatoria este la 6 ore de mers cu rapidul iar tribunalul la 70 km mai departe.