avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Activitate Tihuta

Activitate Tihuta

Buna ziua!

As avea nevoie de o lamurire.
Angajatorul poate cere sa se faca testare psihologica pentru toti angajatii?
Indiferent de functie.
Testarea psihologica se va face de catre un psiholog - serviciu externalizat.
Ar avea nevoie cumva si de aprobarea medicului de medicina muncii sau a reprezentantilor salariatilor?
Multumesc.
Buna ziua,
am o nelamurire in ceea ce priveste modificarea salariala pentru persoanele aflate in concediu medical.
Stiam ca pe perioada concediului medical, contractul de munca se suspenda de drept si nu se face nici o modificare la contract.
De aceea as vrea sa stiu daca se face modificare de salariu (la salariul minim 2023) pentru o salariata care este in concediu de risc maternal din luna noiembrie 2022, iar din 01 februarie 2023 intra in concediu de maternitate?
Multumesc.
Buna ziua,
in cazul casatoriei unei salariate, schimbarea numelui in REVISAL se face pe baza certificatului de casatorie sau trebuie sa astept pana imi aduce cartea de identitate cu noul nume?
Stiu ca schimbarea numelui in Revisal se face in termen de 3 zile lucratoare de la data aparitiei modificarii.
Salariata a adus certificatul de casatorie, dar stim toti ca emiterea unei carti de identitate dureaza cel putin 2 saptamani.
Multumesc.
Buna ziua,
Multumesc mult pentru raspuns.
Dar am o nelamurire.
Sa fac o anexa la CIM in care sa specific doar ca repartizarea timpului de munca se face in functie de programul de lucru de la locul de munca unde are functia de baza?
Fara sa specific zilele in care va lucra si nici intre ce ore.
Si este corect, spre exemplu, daca lucreaza 2 zile intr-o saptamana cate 8 ore/zi si in alta zi 4 ore?
Adica, in acest caz, daca lucreaza 8 ore/zi, nu se poate considera ca este norma intreaga?
Nu vreau sa am probleme la un eventual control.
Inca o data multumesc.



Cornel Vasile a scris:

Se poate face o anexa la c.i.m.cu privire la repartizarea timpului de munca in functie de locul de munca unde are functia de baza.

Buna ziua,
in cazul unui un contract individual de munca cu timp partial, de 20 de ore/saptamana, se poate trece in contract ca repartizarea programului se face individualizat astfel incat sa se asigure flexibilitatea programului de lucru?
Nu pot specifica orele de inceput si sfarsit in contract deoarece salariatul are functia de baza in alta parte si acolo lucreaza in ture.
La mine vine in functie de timpul liber pe care il are de la unitatea cu functia de baza astfel incat sa lucreze in total 20 de ore / saptamana.
De exemplu, intr-o saptamana poate lucra doar 3 zile, respectiv 4 ore intr-o zi si in alte 2 zile cate 8 ore/zi.
In alta saptamana poate lucra 4 zile, respectiv 3 zile cu 4 ore si o zi cu 8 ore.
In Revisal am specificat program de lucru inegal.
Multumesc .
Buna ziua,
as avea nevoie de sfatul dumneavoastra.
Viza de flotant cu valabilitate 1(un) an pentru angajat se inregistreaza in REVISAL?
Daca da, modificarea adresei se face pe baza celor mentionate pe spatele cartii de identitate sau se face act aditional la contract?
Multumesc pentru raspuns.
Multumesc mult pentru raspuns.
Buna ziua,
am 2 contracte cu timp partial la care se modifica doar orele de incepere si sfarsit de program. Durata muncii nu se modifica.
Fac act aditional de modificare repartizare program de lucru, dar as vrea sa stiu daca acest act aditional se inregistreaza in Revisal.
De la ITM mi s-a spus ca actul aditional la CIM trebuie sa il inregistrez in Revisal.
Dar nu imi dau seama ce se modifica pentru ca orele de inceput si sfarsit program nu se trec in Revisal.
Multumesc mult pentru raspuns.