Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Modificare salariala in timpul concediului de risc ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Modificare salariala in timpul concediului de risc maternal

Buna ziua,
am o nelamurire in ceea ce priveste modificarea salariala pentru persoanele aflate in concediu medical.
Stiam ca pe perioada concediului medical, contractul de munca se suspenda de drept si nu se face nici o modificare la contract.
De aceea as vrea sa stiu daca se face modificare de salariu (la salariul minim 2023) pentru o salariata care este in concediu de risc maternal din luna noiembrie 2022, iar din 01 februarie 2023 intra in concediu de maternitate?
Multumesc.
ana-cer, moderator
Chiar daca s-ar putea face o astfel de modificare, efectele se produc la terminarea suspendarii c.i.m.