avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 597 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Modificare salariala in timpul concediului de risc ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Modificare salariala in timpul concediului de risc maternal

Buna ziua,
am o nelamurire in ceea ce priveste modificarea salariala pentru persoanele aflate in concediu medical.
Stiam ca pe perioada concediului medical, contractul de munca se suspenda de drept si nu se face nici o modificare la contract.
De aceea as vrea sa stiu daca se face modificare de salariu (la salariul minim 2023) pentru o salariata care este in concediu de risc maternal din luna noiembrie 2022, iar din 01 februarie 2023 intra in concediu de maternitate?
Multumesc.
Ultima modificare: Joi, 16 Februarie 2023
ana-cer, moderator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:32, 16 Februarie 2023
Chiar daca s-ar putea face o astfel de modificare, efectele se produc la terminarea suspendarii c.i.m.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, in prezent ma aflu in concediu de risc maternal, in ... Buna ziua, In prezent ma aflu in concediu de risc maternal, in aceasta firma s-au marit salariile,eu am fost exclusa.S-a oferit si prima de Craciun, ca in ... (vezi toată discuția)
Salariu in prenatal dupa cresterea salariului minim pe economie Yans0784 Yans0784 Buna ziua! Daca poate sa ma ajute cineva cu un raspuns la o problema...sotia este insarcinata iar pe 31.01.2017 ii expira concediul medical, astfel ca va intra ... (vezi toată discuția)
Modificare salariu sfarghiuelena sfarghiuelena Buna seara. Va rog sa-mi suneti daca in cazul unei persoane in concediu de maternitate cu incepere din 31.03.2016,trebuie modificata si transmisa marirea de ... (vezi toată discuția)