avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 265 soluții astăzi
Forum Activitate Sirbu Aura

Activitate Sirbu Aura

Pot face o cere beneficiu realiza
.......RECTIFIC pentru beneficiu NEREALIZAT
Buna seara .In data de 07.11.2023 masina societatii ,(fiind utilizator ,locator fiind Ideea Leasing ), a suferit un accident de circulatie pe A2 ,fiind lovita in spate de un autotractor MAN , fiind aruncata in parapet si ruland zagaraind parapetul 20 de metri , roata din dreapta intrand sub parapet si asa masina s a oprit . S a facut PV la poilitie in urma caruia s a confirmat existenta politei de asigurare . Am vrut repararea autoutilitare pe politia de asigurare a celui care a pricinuit acccidentul. Am dus masina in service iar acolo s a constatat ca politia de asigurare a fost valabila doar 1 luna si anume luna 06 pana in luna 07 2023 ,deci la politie s a declarat ca fiind valabila pana in 07.2024, Am sunat la politie si am sesizat acest lucru iar ei au spus ca vor face demersuri pentru a se ridica permisul conducatorului auto si ca se va face dosar si noi vom fi anuntati .Nu stiu si nu cunosc aceasta speta .Chiar vom fi anuntati ? Cei de la service ne au spus ca se va reapara prin BAAR. Bun . Problema a 2a este ca societatea pe perioada constarii , repararii autoutilitarei de transport marfa societatea nu mai are activitate ,deci nu mai produce venituri ,in acest caz urmand sa intre in imposibiltate de plata furnizori,salarii, impozite . In acest caz exista solutie de recuperare pagube , daune aduse societatii ?Pot face o cere beneficiu realizar folosind NORMA ASF NR 20/ 2017 ART.25 . Sunt disperata , va rog sa ma intelegi si caut o solutie cat mai clara .... Sunt bulversada si nu stiu ce trebuie sa fac ....sunt pareri si pareri ,,,,referitor la daunele aduse societatii ...Ajutati ma va rog cu sfaturi .Va multumesc aniticipat !
Este declaratia 212 sau Declaratia unica privind impozitul pe venit si contributii sociale datorate de persoanele fizice ,Faceti va un cont in SPV persoane fizice si acolo aveti declaratia ,o complrctati si o trimitei on line la ei .Sumele incasate ramburs sunt considerate venituri din activitati independente ( acea rubrica o bifati ) Succes !
Răspuns la discuția Important
Multumesc frumos pentru ajutor . Credeti ma ca am cerut si fisa extinsa , dar ...exista un dar ...presedintele asociatiei parca e pe alta lume .....totul este dirijat de administraor care a venit la mine cu niste foi scoase din excel ....care mai rau m au bulversat .... cand credeam ca m am lamurit gaseam diferente la inregistrarile administraorului ....iar cand ii ceream explicatii ,venea cu alte fise care nu bateteau cu sume din fisele cele anterioare .....Mai nou am platit intretinerea iar suma a fost alocata pe plata penalitatilor cu toate ca pe OP am mentionat clar plata intretinere ( a ramas o suma de penalitati pe care nu am achitat o ) ..... Referitor la administartor si presedinte ,cand fac cate o boacana arunca pisica de la unul la altul ....Azi presedintele mi a spus ca administratorul trebuie sa achit ce e trecut in OP .... Deci ce sa mai inteleg !? .Va multumesc inca odata pentru legile mentionate .....Le voi studia cu multa atentie si voi incerca sa refac calculele conform spuselor colegei de forum careia ii multumesc din tot sufletul ,la fel si dumneavoastra
Răspuns la discuția Important
Multumesc pentru sfat ! Seara frumoasa !
Răspuns la discuția Important
Multumesc frumos ! Seara frumoasa ! si un mic PS - sunt contabil de meserie si de aici ochiul; critic ca sa spun asa
Răspuns la discuția Important

Deci va spun eu ca nu e normal ..... si nu ati inteles mesajul ....eu am facut o bifare cu ea cu toate sumele platite si cu cota de intretinere pe fiecare luna incepand din anul 2014 .... intre timp am facut plati , nu am stat ca mortul in papusoi achitand chiar si din penaltati de intarziere .... in 2014 am ramas fara servici si achitam cum puteam ,,,,,nu o intrebam cat am de plata ca doar vedeam .....problema mea era cum se calculeaza penalitatile ca erau sume foarte mari cu toate ca se mai stingea din datorie ...... .......


"Deci e normal ca daca intrebati de 10 ori sa va aduca sume diferite si mereu mai mari.
Singura solutie este sa intrebati cat aveti de plata si sa achitati tot in ziua aia. APOI de acolo inainte veti fi cu zero la restante daca achitati mereu la timp.
Nu e nici o obraznicie ci doar va creste suma pe masura ce trec zilele."


"Invers pare la fel o obraznicie sa ii cereti dumneavoastra constant sa ii spuneti cat aveti de plata.
Din moment ce ea v-a dat in judecata va pot executa oricand."

Răspuns la discuția Important
Tocmai in acea perioada am ramas fara servici ...... de unde bani si de avocat ?
Răspuns la discuția Important
De achitat am ,achitat tot ...totusi aveam o nelamurire cu calculul penalitatilor ......pentru ca doamna calcula penalitati si la sumele achitate , nu avea chitante inregistrate .......omitea sa inregistreze platile facute prin banca ....Multumesc pentru raspuns
Discuție Important
Buna ziua
Cu o neamurire vin si eu ,Am fost data in judecata pentru restanta la intretinere iar in sentinta civila se mentioneaza asa : suma de plata 6052 cote intretinere aferente perioadei iunie 2013 - septembrie 2014 in valoare de 4173 lei si penalitati in cuantum de 0,2 % intarziere in valoare de 1879 lei pentru perioada mai sus mentionata .In data de 28.04.2015 administratora a depus la dosar cerere precizatoare prin care solicita obligarea noastra de plata a sumei de 8898 lei reprezentand cote de intretinere in valoare de 5898 lei si penalizari in cunatum de 2999 lei pentru perioada iunie 2013 -ianuarie 2015 . Intrebarea mea este daca imi puteti spune daca penalitatile de intarziere sunt calculate corect .Mie mi se par eronate , foarte mari . Am avut o discutie cu ea si i am cerut fisa de cont pentru apartamentul nostru si am gasit mari nereguli . De fiecare data imi aducea listari cu alte sume ajungand la un moment dat la penalitati de intarziere in valoare de 6522 iar restanta de plata de 10320 la 1.01.2017 .....cu toate ca am achitat din sume . Nu vreau sa va spun ca mi a dat o listare cu penalitati calculate de 19866.70 la o suma de 22010 (daca nu as fi achitat ea mi a spus ca ca asa ar fi trebui sa calculeze penalitatile ) Imi cer scuze pentru toata polologria dar m am saturat de obraznicia ei si vreau sa stiu daca o pot da in judecata .Multumesc aniticipat !