avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Activitate catamblin

Activitate catamblin

Am inteles ca am nevoie de certifcat de urbanism, in acest certificat mi se solicita acordul vecinilor sau expertiza tehnica. Daca in urma expertizei tehnice primesc raspuns favorabil nu voi mai avea nevoie de acordul vecinilor. Intrebarea mea este ce sansa sa primesc acord favorabil am in conditiile in care: nu am nici un geam spre nici un vecin , apa de ploaie se scurge la mine in curte, constructia mea este langa un garaj al vecinului, garaj care este chiar pe limita (peretele garajului a inlocuit gardul), garaj construit in urma cu vreo 2 ani si pentru care nimeni din familia mea nu si-a dat acordul verbal sau notarial, intre constructia mea si acest garaj eu am pastrat 30-40 de centimetri dar nu sunt indeajuns (fiind necesar 1m pentru a nu-mi trebui acord). Situatia este si mai complicata pentru ca suntem 3 proprietari in aceasta curte, eu fiind proprietar pe prima parte din curte si avand comuna doar o alee de trecere pentru cei din spate (alee fata de care din nou am pastrat o distanta de 40 de centimetri). Constructia mea este si aici pe limita de hotar spre vecinul de la jumatatea curtii dar el nu are o construtie langa acest hotar ci o gradina, deci constructia mea este pe limita a 2 hotare de fapt. Am fost la urbanism si acolo mi s-a comfirmat ca zona in care locuiesc este incadrata ca zona unde se poate construi eu locuind undeva mai la periferia orasului si nu in centrul orasului unde am inteles ca nu se poate construi decat in anumite conditii, zona din centru fiind cu rosu pe o harta a celor de la urbanism in timp ce zona mea este cu galben. Nu pot atasa o schita pentru a fi mai explicit, sper sa intelegeti macar un pic cam despre ce este vorba.
Ma repet, greseala mi-o asum , nu contest amenda care mai mult ca sigur o voi primi si nu contest foarte mult nici legile acestei tari dar pe de-o parte cred ca este si dreptul meu de a-mi crea condtii umane de trai pe terenul meu pentru care am platit si voi plati mereu impozitul la zi. Alt spatiu nu aveam unde sa construiesc, bani sa imi cumpar alt teren din nou nu aveam.
Inca o intrebare: iau in considerare situatia nefericita de a primi sentinta de demolare pentru ca nu am putut obtine acordul vecinilor in decursul acelui an cat am voie sa intru in legalitate. Contest in instanta acest lucru, am vreo sansa de castig ? Multumesc
Dar primaria poate cumva sa ma ajute in sensul de a obine de la ei o hotarare , o chestie , ceva ? Sau incalc dreptul la proprietate al vecinului? Nu vreau sa par in nici un mod teribilist, cu aceasta constructie am vrut sa intru in randul lumi , sa nu mai fac baie in secolul 21 in albie. Am vrut sa construiesc legal dar nu am putut tot din cauza acestui vecin, in 2010 cand am inceput am fost sfatuit sa incep si mai tarziu voi intra in legalitate, dar in 2012 s-a schimbat legea in defavoarea mea si dabia acum am aflat de aceasta lege. Alta posibiliate/spatiu fara sa contruiesc pe hotar nu am avut , constructia are doar 2 metri latime. Si revin , nu vreau sa par teribilist dar daca cineva vine sa darame ceea ce am facut cu bani munciti si munca pana la 2-3 dimineata cred ca imi iau zilele de fata cu ei, momentan sunt disperat. Vecinul nu vrea nici bani , nici nimic si pur si simplu constructia mea nu il afecteaza cu nimic , este doar rea vointa si invidie si atat. Vecinul are de asemenea o constructie pe hotar fara acordul meu la notar , il pot obliga sa darame dar nu ma incalzeste cu nimic. Nici sa il amenint sa imi dea acordul alfel fac si dreg nu vreau...
Buna ziua. Am construit pe limita de hotar o bucatarie si o baie + mansarda. Totul este pe structura de lemn dar are si fundatie. Acum vreau sa intru in legalitate dar vecinul nu vrea sub nici o forma sa imi dea acord notarial. Exista vreo alta cale legala de a intra in legalitate ? Nu am geamuri spre proprietatea lui, nu se scurge apa le el in curte. Multumesc
Buna ziua. Locuiesc la casa intr-o curte cu 3 proprietari, respectiv 3 case cu pereti comuni. Unul dintre proprietari si-a inchiriat partea lui de casa unor oameni foarte dubiosi. Intrebarea mea este daca este sau nu necesar un acord/semnatura din partea noastra (eu si celalalt proprietar) pentru a putea inchiria acel spatiu , respectiv partea comuna. Daca una din parti nu este de acord iar celalata este , care este verdictul , 2 pro si 1 contra (eu) sau proprietarului care vrea sa inchirieze nu i se i-a in considerare parerea ? Multumesc
Va multumesc pentru raspuns. Victima era pe bicicleta , nu pe langa ea , fapt care eu nu l-am precizat , imi cer scuze. Eu am atins roata din fata , si nu victima , dar care in urma cazaturi dupa bicicleta a suferit o deplasare de clavicula dreapta , din spusele doctorului , "nimic grav" . Eu am fost la victima acasa si i-am spus ca bani de la mine nu o sa vada decat daca stabileste tribunalul, eu nu ma inteleg cu nimeni, nici macar cu polimilitieni, pentru ca e vinovat , el spunadu-mi ca nu are absolut nici o pretentie fata de mine. Totusi eu i-am zis ca in cazul in care se rasgandeste si vrea sa ma dea in judecata , sa se pregateasca financiar , pentru ca acolo eu ies nevinovat , si o sa ii cer despagubiri morale , il pun sa imi repare masina , sa plateasca cheltuielile mele de judecata . Asta mi-a spus un avocat sa ii zic , si a avut efect , toti ( victima si rudele ) mai aveau putin sa ma imlpore sa nu merg in instanta. Victima a dat o declaratie chiar in seara accidentului in care preciza ca nu are pretentii , de nici un fel . Se poate razgandi ? Si cine trebuie sa plateasca testele de sange , politia care le-a cerut , sau cei implicati ? Va multumesc inca o data .
Am acrosat un biciclist care a iesit dupa un drum fara prioritate. Politia si o masina a abulantei au ajus la fata locului foarte repede (5-10) minute, eu apeland imediat dupa accident numarul 112. La fata locului eu ( conducatorul auto) am fost testat cu aparatul etilotest, rezulatul fiind negativ. Dupa efectuarea masuratorilor la fata locului am fost urcat in masina politiei si dus la spital pentru recoltarea probelor de sange, probe cerute de catre "domnii politisti". CINE trebuie sa plateasca probele de sange : politia (pentru ca ei au cerut aceste probe) sau cei implicati in accident ? La sfatul politistilor ("ca sa fie multumita victima si sa nu aiba pretentii"), eu deja am platit testele de sange , al meu si al victimei , in total 320 ron. Stiu ca nu este o suma foarte mare , dar nu pot sta cu gandul ca in continuare trebuie sa facem ce ne spun politisti , si nu ceea ce spune legea. Cred ca aceasta suma va ajunge la sectia de politie pentru a fi platite acele teste , dar cum eu le-am platit , bani raman la politisti . Poate ca ma insel. Eu (conducator auto) sunt nevinovat , fapt care este confirmat de politie , permisul nu mia fost retinut , nu am primit nici o amenda, dar ma aleg cu dosar penal din culpa.Din cate stiu a fost aprobata o lege care spune ca in cazul in care un conducator auto loveste o persoana care nu se afla pe trecerea de pietoni , nu are nici o vina. Exista aceasta lege ? In urma raportului medicului legist , victima necesita 20 de zile de ingrijiri medicale , nici o zi de spitalizare, victima nu are nici un fel de pretentie , stiind ca e vinovat. Ce am observat la politisti : au vrut sa para foarte amabilii , poate la sfarsitul anchetei le dau si lor de cate "o cafea" (SPAGA), lucru care nu o sa se intample vreodata , pentru ca sunt nevinovat. Va multumesc
Discuție HELP
In urma cu cateva zile am fost implicat intru-un accident. Un bicilist a iesit in fata mea dupa o strada din partea stanga, a trecut de axul drumului si a intrat in fata masini , eu intrand in santul dupa marginea drumului ca sa il evit dar am atins roata din fata a bicicletei , biciclistul cazand pe asfalt si suferind o fractura de clavicula. In urma constatarii politiei eu sunt total nevinovat , permisul nu mi-a fost retinut , nu am primit nici o amenda. DAR : sunt obiligat de politie sa platesc testele de sange ( al meu si al victimei ) care in mod normal sunt platite de politie pentru ca ei le-au cerut, in urma testari de la fata locului cu aparatul etilotest , rezulatul meu a fost negativ 0.00 , sa platesc certificatul intocmit de medicina legala pentru bicilist , sa platesc o suma "de intelegere " bicilistului pentru ca el sa nu ma actioneze in instanta, de parca eu as fi vinovat, toate aceste sume fiind sfatuit de politie sa le platesc , "ca sa imi fie bine" zic ei. Imediat dupa accident , eu am sunat la 112 , la fata locului venind o masina de politie si o ambulanta care a ridicat victima. La spital victimei ia fost facuta o radiografie , dupa care a fost trimis acasa , deci nu a stat nici macar o zi in spital. Stiu ca incadrarea faptei mele se face in functie de nr de zile de ingrijire medicala pe care le va necesita victima. Intrebarea mea : cum e cu aceste zile de ingrijire medicala ? se tine cont de zilele de spitalizare , sau de zile in care se va face bine victima ? PLS un raspuns , nu imi pare deloc in regula , eu nevinovat ma aleg cu dosar si cheltuieli , iar cel vinovat , care chiar daca era pe bicicleta este considerat participant la trafic , si nu pieton , nu pateste nimic , nici macar sa isi plateasca propriile analize. Va multumesc
Discuție HELP
Am acrosat un bicilist care a iesit fara sa se asigure dupa o strada din partea mea stanga de mers, bicilistul trecand de axul drumului pana la jumatatea benzi mele de mers. Am intrat in sant incercand sa il evit , dar nu am reusit lovindu-i roata din fata a bicicletei , el picand pe carosabil si suferind o fractura de clavicula dreapta. La spital nici macar nu iau pus ghips ci doar o fasa , dupa care l-au trimis acasa. Totusi au zis ca are nevoie de 30 de zile de ingrijire medicala. Accidentul s-a produs la 20-25 de metrii dupa o trecere de pietoni . Viteza cu care circulam a fost in jur de 40-50 de km/h, poate mai putin. Urmele de franare masurau 17 metri , dar cu roata dupa partea dreapta intrasem in sant pe iarba , pierzand aderenta . Masina condusa de mine este o Dacia Logan MCV. La testele efectuate cu Dacia Logan la o viteza de 100 km/h, urmele de franare masoara 43 de metrii lungime, de aici rezulta ca nu circulam foarte repede, dar nici o clipa nu m-am gandit ca biciliclistul nu opreste, chiar daca l-am observat din timp-. Testul meu de alcoolemie a fost negativ. Bicilistii sunt considerati participanti la trafic , si nu pietoni. Deci eu cred ca e acelasi lucru ca si in cazul in care ar fi fost cu un scuter , motocicleta sau masina.- Intrebarea mea este : 1- ce lege este asta daca eu fiind nevinovat , imi este intocmit dosar penal pentru vatamare din culpa (pot contesta acest lucru ?), iar bicilistul care mi-a iesit in fata dupa un drum fara prioritate , nu primeste nici macar o amenda , sa numai vorbim de dosar penal .2- Cum ma afecteaza acest dosar pe parcursul vieti ? Va multumesc