avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 902 soluții astăzi
Forum Activitate floritohaneanu

Activitate floritohaneanu

IN URMA DECESULUI BUNICILOR MAMA IMPREUNA CU ALTI 5 FRATI AU MOSTENIT UN TEREN PE CARE STATUL NU IL POATE INAPOIA FACANDUSE DEMERSURI PENTRU A FI DESPAGUBITI.DIN 6 FRATI MAI TRAIESC 2 ,IN NUMELE A 3 FRATI DECEDATI AU DEPUS CERERE DE DESPAGUBIRE MOSTENITORII LOR (COPIII,SOTIILE)IAR DIN PARTEA UNUI FRATE DECEDAT AU DEPUS CERERE DE DESPAGUBIRE COPIII DAR NU SPECIFICA CA SUNT MOSTENITORII TATALUI LOR SI REIESE CA SUNT MOSTENITORII DIRECTI AI BUNICULUI .IN ACEST CAZ VA INTREB SI VA ROG SA MA LAMURITI DACA CEI DOI VOR AVEA COTE EGALE CU CEI DOI FRATI SUPRAVIETUITORI SI MOSTENITORI DIRECTI,VA MULTUMESC
Răspuns la discuția VA ROG SA MA AJUTATI
nu exista ipoteca
sunt coplatitor la un credit de nevoi personale al sotului meu,care neavand servici a intarziat cu plata ratelor, fiindinstiintat ca va fi executat silit.ce se intampla in aceasta situatie? sotul nu are propietate pe numele lui,casa este pe numele meu dinaitea casatoriei in cote egale cu doi copii minori.ne poate lua casa?
Răspuns la discuția va rog sa ma ajutati !
actul de donatie este ptr suma de 15 mil ,iar cei 2 copii sunt trecuti pe act
acum 10 ani am avut un accident de circulatie in care sotul meu a decedat ramanand cu doi copii.aveam un apartament cumparat cu imprumut de la cec si am fost nevoita sa vand sa dau datoria inapoi .cu banii ramasi nu imi ajungeau sa cumpar nimic iar parintii mi-au donat 15mil sa pot cumpara o garsoniera. la notar s-a incheiat un act de donatie in care se specifica ca ma oblig sa-mi ingrijesc parintii .pe tata l-am ingrijit pana adecedat dar mama este o persoana dificila si certareata si nu pot sub nicioforma sa ma ocup de ea. la incheierea actului notarul a spus ca trebuie sa doneze un imobil ca sa puna clauza de intretinere dar la disperare am acceptat sa fie incheiat acel act . acum sunt amenintata ca ma da afara din garsoniera .va rog sa-mi spuneti daca acel act este legal si daca este adevarat ca pot pierde casa avand in vedere ca pe act sunt trecuti propietari si 2copii minori va multumesc