avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1806 soluții astăzi
Forum Activitate clienta noua

Activitate clienta noua

Răspuns la discuția Vanzare cota indiviza
Prietena mea nu ar dori sa faca aceasta vanzare in prezenta cumnatului ei,pentru ca ea se va intelege cu verisoara ei asupra unei sume modice,numai ca sa indeplineasca conditiile unui astfel de contract.
Cumnatul oricum nu va fi afectat in cota lui de mostenire,dar ar putea crea o atmosfera neplacuta,fiind prezent desigur la notar in momentul semnarii actelor la dezmembrare.
Precizez ca nu este vorba de un litigiu.Oricum ei sunt intelesi sa-i dea acestui cumnat cat mai repede posibilitatea sa-si faca acte pe cota sa,pt.ca el doreste sa construiasca.Ar dori sa-l puna in fata faptului implinit(cu vanzarea).
Răspuns la discuția Vanzare cota indiviza


Prin notar.Este si singura varianta legala.

Legal nu ar fi si prin instanta,chiar daca nu este nici un litigiu?
Nu ar fi mai ieftin?
Buna seara,
O prietena a mea mosteneste impreuna cu inca 2 rude(un cumnat si o verisoara),o casa si curtea aferenta.S-a facut inscrierea in Cartea Funciara a bunului imobil pe toti cei 3 comostenitori.
Prietena mea doreste sa vanda cota sa indiviza catre verisoara ei,inainte de dezmembrare.
Mentionez ca prietena mea a dorit mai intai sa doneze partea ei,nefiind f.interesata de obtinerea unui venit din aceasta vanzare.Dar s-au hotarat pt.vanzare ca nu cumva vreun urmas al ei(nu are copii)sa atace mai tarziu donatia in instanta.
Care ar fi varianta cea mai ieftina pt.transferarea cotei sale indivize catre verisoara ei?
Răspuns la discuția mostenire cu forta?
Dezbaterea succesorala se face in localitatea in care a murit tatal dvs.Ca sa renuntati la partea ce va revine trebuie sa aveti intai calitatea de mostenitor,apoi sa faceti un act de donatie a cotei dvs.catre cine doriti.Dar donatia poate fi atacata in instanta de ceilalti mostenitori.Mai sigur puteti ca mostenitor sa incheiati un contract de vanzare-cumparare cu cine doriti pentru cota care va revine.In felul acesta,puteti solicita cumparatorului sa plateasca toate taxele notariale,scapati si de impozit pt.cota dvs.si incheiati definitiv subiectul.Cata vreme mama este in viata,nu sunteti inca mostenitoarea ei,deci nu puteti renunta.Va sfatuiesc sa va luati toate actele,sa mergeti la un notariat,sau la un cabinet de avocat,sa cereti o consultatie(nu este scump)si o sa va sfatuiasca pe etape,cum e mai bine de facut.
Da,multumesc mult,in sfarsit am primit raspunsul pe care il cautam.Daca nu depasesc cadrul subiectului initial,as vrea sa mentionez ca mandantul a emis initial o procura prin care doreste sa vanda(clar)mamei mele cota sa.Dar in acea procura nu era specificat ca eu sa o reprezint si la partajare.Matusa mea a mers din nou la acelasi notar care a emis aceasta noua procura in discutie prin care eu sa o reprezint in toate etapele dezb.succesorale inclusiv partajarea prin notariat sau instanta,dar a inlocuit termenul de "vanzare" cu aceasta formula ambigua "cedare ,eventual sulta"si nici nu stiu daca prima procura a fost anulata,nici cum sa aflu.
Nu stiu de ce a aparut in loc de litera P in cuvantul "pot" o iconita ridicola,imi cer scuze,nu am selectat-o.Am o varsta cand nu mai savurez astfel de glumite.Sper sa nu va supere,repet nu am ales-o,nici pe asta ,nici alta.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Aceasta “nebuloasa”sau “poveste”constituie de fapt dezb.succesorala asupra casei bunicilor mei construita in urma cu 83 de ani,avand si o curte micuta.Coindivizarii nu rasar,caci au fost doar 4 frati,din care mama mai traieste,si numai ea are copii(pe mine).Pentru toti ceilalti am fost eu delegata sa scot C.M.si acum in iunie tocmai am facut ultima succesiune la Bucuresti dupa fratele mai mare al mamei.Dintre toti,doar aceasta matusa in discutie a dorit sa cedeze mamei cota ei.Cotele se inchid pe1/1astfel:18+52+12+14=96.
Mentionez ca fiecare comostenitor se afla in alt colt de tara,iar casuta(nelocuita)este intr-o alta localitate.E mai interesanta locatia ei decat ea in sine,asa ca nu cred ca vreunul din coindivizari va dori toata casa si sa plateasca celorlalti sulta-nici vorba mama,chiar daca ea are cota mai mare.Poate ca nu este vreo obligativitate in acest sens.Am dedus,sper corect,raspunsul multdorit din textul dvs:pot sa fac iesirea din indiviziune,fara sa achite mama vreo sulta,deci”cedarea,eventual sulta”pot urma partajarii in felul in care matusa mea va decide.Va sunt foarte recunoscatoare pt.timpul pe care l-ati alocat raspunsului.Daca nu am inteles bine nici acum,va rog oricum sa nu-mi mai trimiteti imag.aceea animata…Daca si pentru un profesionist este neclara exprimarea notarului care a emis procura,va dati seama cum este pentru mine.
Citez din procura:"...fiind de acord sa cedez cota mea de proprietate indiviza de 14/96din acest imobil,numitei{mama}si eventual sa primesc o sulta".Sigur,banuiesc ca aceasta sulta raportata la val.casei ar putea fi mare,tocmai de aceea ma opresc asupra termenului "eventual"adica nu este obligatoriu.In acest sens as vrea sa stiu daca pot face partajare fara sulta.Mentionez ca matusa mea s-a exprimat in repetate randuri ca nu doreste decat sa faca bine si nu vrea nimic, totusi la notar a lasat o alta impresie.Cum sa recupereze mama o cota din casa ei parinteasca contracost(sulta)de la o persoana straina care absolut intamplator are vocatie succesorala? De asemeni as vrea sa inteleg ce fel de tranzactie sa depun la primul termen pentru a putea recupera taxa de timbru,si de la cine sa recupez aceasta taxa?Va multumesc anticipat si mentionez ca matusa mea cand a vazut nedumerirea noastra s-a aratat dispusa sa faca o alta procura,dar eu nu stiu cum poate fi anulata aceasta.
Deci noi acum cand vom face partajul/iesirea din indiviziune si o voi reprezenta pe matusa mea,trebuie sa prezint la avocat un act prin care matusa mea pe care o reprezint cu procura sa stabileasca o sulta?Sau numai"eventual'cum scrie acolo-"cedare ,eventual sulta".Nu stiu care vor fi urmatorii pasi.Oricum cadastrul si partajul urmeaza acum in toamna asta.Ce altceva inafara de C.M.imi mai trebuie ?(nu facem prin notariat desi nu suntem in litigiu-dar cred ca asa e mai ieftin).Trebuie cumva ca matusa mea sa mearga la notariat si sa precizeze daca vrea sau nu sulta,cat sa fie,altfel se presupune ca nu am respectat procura?
Va multumesc,intr-adevar mama si matusa mea vor fi coproprietari la casa bunicilor(dupa partajare,caci acum sunt mostenitori).Mai sunt inca 2 mostenitor,in total sunt 4.Dar matusa mea a ales-o pe mama pentru aceasta"cedare".Daca va fi un act de vanzare-cumparare intre ele,atunci va fi stabilit un pret nu o sulta.Daca matusa mea face act de donatie,acesta poate avea clauza o sulta?Pentru ca nu inteleg la ce s-a referit notarul cand s-a exprimat astfel in procura:"cedare,eventual sulta".La care eventualitate s-a referit?Donatia,schimbul sau intretinerea presupun o sulta?