avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 764 soluții astăzi
Forum Activitate PopMara

Activitate PopMara

Buna ziua! Daca o persoana fizica avea dreptul de a mosteni niste proprietati in Franta, care dupa 50 de ani, daca nu le revendica nimeni, acestea intra in patrimoniul francez, iar statul Roman nu a anuntat posibilitatea mostenirii, se mai poate face ceva in prezent? Proprietatile au intrat in posesia statului Francez acum cativa ani. De asemenea, de aceast caz se poate ocupa un avocat sau sunt persoane specializate in acest domeniu?
Buna ziua!
Cat de grav este pentru o firma daca intra in incidenta bancara? De asemenea, odata intrata in incidenta, se poate gasi o rezolvare?
Buna seara! Exista o firma in Franta care ma poate ajuta cu un import din America. Eu am firma in Romania. Intrebarea mea este daca as putea sa fac la notar un fel de contract intre firma mea si firma din Franta, pentru a fi sigura ca daca le dau lor bani sa faca comanda in America, acestia nu o sa fie furati ( la fel si marfa). Ce as putea face in aceasta situatie din punct de vedere legal, pentru a avea o garantie?
Buna ziua! Am o firma in Romania si m-ar interesa cum deschid( sau unde ma interesez) un punct de lucru in alta tara( de exemplu Spania). Imi trebuie un punct de lucru in alta tara doar pentru a face vama produselor(import). Cum ar trebui sa procedez? Din cate am inteles ar fi mai indicat sa deschid punct de lucru decat filiala. Pot face vama in tara respectiva prin punctul meu de lucru de acolo si dupa marfa sa fie livrata in Romania?