Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Recuperare mostenire pierduta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Recuperare mostenire pierduta

Buna ziua! Daca o persoana fizica avea dreptul de a mosteni niste proprietati in Franta, care dupa 50 de ani, daca nu le revendica nimeni, acestea intra in patrimoniul francez, iar statul Roman nu a anuntat posibilitatea mostenirii, se mai poate face ceva in prezent? Proprietatile au intrat in posesia statului Francez acum cativa ani. De asemenea, de aceast caz se poate ocupa un avocat sau sunt persoane specializate in acest domeniu?
Daca asta e legea si au intrat in proprietatea statului francez, nu mai aveti cum revendica. 50 de ani e suficient pt cineva care stie ca a mostenit, sa isi revendice mostenirea.
Un avocat in Franta ar trebui sa contactati.
gi-jane2, moderator
Doar un av care profesează în Franța va poate ajuta(exista câțiva av romani stabiliți în Franta)sau un av francez.Oricum pare o speranța deșartă după atâția ani sa mai rezolvați ceva chiar dacă ați avea acte,informații, drept la mostenirea respectiva etc.