avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua. Am o problema! Mai bine zis mi s-a ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua. Am o problema! Mai bine zis mi s-a suspendat permisul ...

Buna ziua. Am o problema! Mai bine zis mi s-a suspendat permisul de conducere,ieri de către politia Franceza. Infracțiunea fiind depășirea limitei de viteză cu 49 km/hLa limita de 80. Având 129 km/h pe aparatul radar. Acum la ce ar trebui sa ma aștept de la aceștia, care ar putea fi sanctiunea (amenda) si pe ce durata îmi este suspendat permisul auto ! În momentul de față sunt pe teritoriului Franței pana la sfârșitul luni ,,Iulie "
Mulțumesc !
Ultima modificare: Luni, 8 Martie 2021
Adrian. O, utilizator
Cel mai recent răspuns: Adrian. O , utilizator 09:37, 10 Iunie 2021
Va trebui să discutați cu un av francez dar acolo onorariul nu este simbolic precum în România.Sunt si av români are profeseaza în Ffranța, un avocat care profesează în România nu are cum să cunoască legislația altor state si nu va poate ajuta..
Va mulțumesc! Totuși ma gândeam ca poate este cineva care a mai trecut prin etapa aceasta, si cum a procedat .

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Va trebui să discutați cu un av francez dar acolo onorariul nu este simbolic precum în România.Sunt si av români are profeseaza în Ffranța, un avocat care profesează în România nu are cum să cunoască legislația altor state si nu va poate ajuta..

Puteti sa întrebați mai degrabă pe grupuri de fb dedicate șoferilor profesioniști,românilor stabiliti in Franta etc.Succes.
Aveți vreo informație in legătura cu ceea ce vi sa întâmplat ? Sunt in aceiași situație și chiar nu știu cum sa procedez...
va mulțumesc
Salut ! Poți sa faci un demonde pe ANTS cum sa iti schimbe permisul în cel francez . Înainte cu 10 zile chiar 12 sa iti expire suspendarea! Statul francez nu o sa iti dea permisul reținut, din câte știu, permisele reținute se retrimit la unitatea competentă de unde au fost eliberate în România .



Seb2388 a scris:

Aveți vreo informație in legătura cu ceea ce vi sa întâmplat ? Sunt in aceiași situație și chiar nu știu cum sa procedez...
va mulțumesc

Ultima modificare: Joi, 10 Iunie 2021
Adrian. O, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, locuiesc in franța și conduc aici cu permis românesc, ... Seb2388 Seb2388 Buna ziua, Locuiesc in Franța și conduc aici cu permis românesc, am fost oprit de către jandarmi pentru depășirea limitei de viteza cu +40(93km/h in ... (vezi toată discuția)
Permis de conducere romanesc retinut in franta silviu2018 silviu2018 Sunt posesorul unui permis de conducere eliberat de statul roman. (model european). In prezent sunt rezident fiscal in Franta, locuind aici de cativa ani. ... (vezi toată discuția)
Permis romanesc retinut in franta pentru viteza 133km in zona de 90 km admis Daniel 1955 Daniel 1955 Mi- a fost retinut permisul pentru depasirea vitezei cu 43 km peste limita legala de 90 km/h si am fost amendat cu 135 euro.Am primit un proces verbal in care ... (vezi toată discuția)