avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 993 soluții astăzi
Forum Activitate Onica.

Activitate Onica.

Răspuns la discuția Excavate fără autorizație
Buna seara
Va mulțumesc pentru răspunsuri
O sa merg in săptămâna următoare cu cererea către ISC apoi când am un răspuns de la ei o sa revin aicea
Excavare fără autorizație
Posed un teren pe care nu este construit nimic , Vecinul a parcelat terenul având toate actele in regula pentru acest lucru .
Problema este ca la intrarea in parcelele noastre și învecinate pe toată Lățimea terenului si pe o lungime de 90 m exista un deal
El a excavat toată aceasta porțiune pe parcela lui și terenul meu are in cota cea mai mare și 9 metri diferența de nivel
Primăria îmi zice ca nu le-a dat autorizație pentru excavare , dar nici nu au putut sa le interzică sa excaveze ca nu este pământul lor ( și ca nu le vor da autorizații de Construcție in momentul când proprietarii vor cere )
ISC mi-a spus ca la excavare trebuia autorizație , iar primăria sa se fi autosesizat sa oprească lucrarea fapt care nu l-au făcut ,
Acum ISC îmi zice sa rezolv la Primarie , dacă eu nu ne ajuta ei trebuie sa mergem la consiliul județean și dacă Nici Acolo nu se rezolva apoi vom putea merge la ISC
Sunt conștient ca nu vor pune pământul la forma inițială , dar eu vreau ca sa excaveze tot dealul pe cheltuiala lor
Eu am cerut certificat urbanism pentru o constructie și am primit răspuns negativ datorită diferenței de nivel
De construit nu pot
Eventualii Cumpărătorii fug când văd situația și Vorbim de 1ha valoare de minim 30€/mp neparcelat


Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Buna ziua,
Avand in vedere ca Primaria si compania apa-canal v-au raspuns ca nu le apartine, respectiv ca nu stiu de existenta lor, nu aveti nicio sansa sa obtineti ceva despagubiri de la primarie.
Cel mai corect, este identificarea beneficiarilor/proprietarilor acestor canale de apa menajera si sa obtineti acordul lor de mutare/desfiintare.




In cele din urma compania recunoaște ca sunt in folosință lor , dar ei le-au primit de la Primarie
Primaria tot nu a găsit vreo hârtie legală asupra lor ( noul edil la prezentarea situației nea spus ca nici nu se va găsii vreo hârtie și ca este convins ca sau construit abuziv , este deschis sa găsim o soluție dar se tot amâna )
Noi am cerut desființarea lor , am fost la un avocat care mi-a zis “ având in vedere ca faptele sau petrecut prin 2006 sau mai demult nu mai avem ce sa facem “



Buna seara
Sunt in situația in care am autorizație de construcție in mâna și nu pot sa avansez cu lucrarea din cauza a 2 canale de apa menajera ce trec pe sub clădire ce doresc sa o ridic .
In avizul de la compania de apa canal răspunsul este favorabil ( doar ca ei au o portița prin care in cazul in care se găsesc utilități in momentul lucrărilor se șisteaza Șantierul pana la rezolvarea problemei )
Compania îmi Răspunde oficial ca nu știa de canale și ca ei au preluat de la Primarie canalele
Primăria tot oficial îmi Răspunde ca la ei nu se regăsesc Nici un fel de proiecte sau acord proprietar pentru construcția lor, și verbal mi-au spus ca au fost făcute 100% abuziv
Terenul este moștenire de familie și știm 100% ca nu sa dat nici un acord asupra construirii a nici unui canal
Pot sa cer in instanța desființarea lor ?
Dacă nu , in cel mai rău caz fac devierea pe lângă clădire și apoi sa dau in judecată primăria sa îmi recuperez banii și sa cer și daune pentru construcția abuziva ?
Personal as dori desființarea lor
Va mulțumesc !
Buna seara
Sunt in situația in care am autorizație de construcție in mâna și nu pot sa avansez cu lucrarea din cauza a 2 canale de apa menajera ce trec pe sub clădire ce doresc sa o ridic .
In avizul de la compania de apa canal răspunsul este favorabil ( doar ca ei au o portița prin care in cazul in care se găsesc utilități in momentul lucrărilor se șisteaza Șantierul pana la rezolvarea problemei )
Compania îmi Răspunde oficial ca nu știa de canale și ca ei au preluat de la Primarie canalele
Primăria tot oficial îmi Răspunde ca la ei nu se regăsesc Nici un fel de proiecte sau acord proprietar pentru construcția lor, și verbal mi-ai spus ca au fost făcute 100% abuziv
Terenul este moștenire de familie și știm 100% ca nu sa dat nici un acord asupra construirii a nici unui canal
Pot sa cer in instanța desființarea lor ?
Dacă nu , in cel mai rău caz fac devierea pe lângă clădire și apoi sa dau in judecată primăria sa îmi recuperez banii și sa cer și daune pentru construcția abuziva ?
Personal as dori desființarea lor
Va mulțumesc