avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 907 soluții astăzi
Forum Activitate Mihaela1106

Activitate Mihaela1106

Dupa ce dau si eu de pensie alimentara,si tatal va dovedi ca plateste si mie si ca exista al doilea copil,mama primului copil ramane cu cei 1/4 ce i-a luat acum ptr 3 ani sau se va recalcula ptr 2 copii si ea va da inapoi de la 1/4 ptr 1/6 bani pensie?Multumesc!
Daca s-a facut oprire la cont o suma pe 3 ani de pensie alimentara prin executare silita in instanta,si nu e specificat ca tatal mai are un copil in afara de cel care tre sa ii plateasca pensia,si depune certificatul celui de al doilea copil,se recalculeaza acei bani opriti prin executare,dovedind ca mai are inca un copil de intretinut? In conditiile in care pensia e calculata doar la un copil,nespecificand persoana care a facut acea executare ca mai este inca un copil existent. Multumesc!
Cum este mai bine sa plateasca o pensie mai mica tatal la copilul din casatoria anterioara,sa depunde certificat la dosar de la cel de al doilea copil cu mine,sau sa dau si eu pentru pensie ca sa plateasca mai putin pensia la primul sau copil? Mentionez,tatal doreste sa nu dea pensie mare la primul copil si care e mai buna solutia,sa depuna certificat de la doilea copil ca dovada sa nu dea pensia mare acolo sau e bine sa dau si eu de pensie sa i se scada la primul copil pensia? Va multumesc frumos pentru raspunsuri!
Buna seara! Am un copil cu cineva,si vrea sa isi decada drepturile dintr-o casatorie care a divortat si are un copil de 3 anisori,si vrea sa rupa orice legatura din acea relatie,va platii o pensie prin instanta. Problemele lor personale. Daca poate face sau nu acest lucru la cererea sa. Va multumesc pentru raspuns!
Buna ziua! Tatal poate la cerere sa fie decazut din drepturi parintesti? Iar copilul mai are drept la ceva de pe urma tatalui?