avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 535 soluții astăzi
Forum Activitate Constantin6991

Activitate Constantin6991

Buna ziua,

Colaborez ca si PFA cu venit real cu o firma din SUA care-mi plateste lunar anumite sume pentru serviciile prestate pe zona de recrutare. As vrea sa renunt la contul meu bancar de PFA si sa-mi primesc banii pe un cont de revolut in $.
De ce imi doresc asta? Pentru ca prin bancile intermediare pana ajungi in Romania platesc 10$, taxa de incasare e 2$, taxa de administrare lunara este de 15 lei, cursul valutar la banci este prost si la sume mai mari se pierde ceva bani.

Este posibil sa incasez valuta pe contul de Revolut, chiar si ca transfer bancar? Citisem in unele articole ca ar trebui sa ai un cont bancar in tara unde ai infiintat PFA-ul, este adevarat? Sau nu am nicio limitare pe partea de cont. Teoretic pot folosi extrasul de cont din Revolut pe $ pentru a dovedi incasarile pentru jurnalul de incasari si plati.

Multumesc!
Buna ziua,

Am cateva intrebari la care as avea nevoie de ajutor pentru partea de PFA.

1. Daca sumele incasate pentru serviciile prestate sunt in euro, ce valoare se calculeaza pentru echivalentul sumei in lei, valoarea euro in ziua emiterii facturii, ziua anterioarea emiterii facturii sau valoarea euro in ziua primirii banilor (plata pentru servicii este facuta la cateva zile distanta de la emiterea facturii si poate sa dureze putin si transferul intre banci, iar cursul valutar pt euro poate sa fie diferit chiar daca este o suma mica).


2. La final de an, daca eliberez o factura zilele acestea, iar plata pentru servicii se va face abia la inceputul anului viitor, voi calcula suma respectiva ca venit in functie de data facturii sau in functie de data in care primesc banii (venit pe anul viitor)?

Spre ex. eu o sa facturez serviciile oferite pe 28 Decembrie, dar factura va fi platita de beneficiar la inceputul lunii Ianuarie. Este un venit ce-l voi lua in considerare pe anul acesta sau pe anul viitor?
Salutare,

Lucrez pe zona de recrutare si intampin urmatoarea situatie pe zona de freelancing:

Am fost contactat de o companie de recrutare din SUA, care are activitate strict pentru candidati de acolo. Ei mi-au propus sa-mi pastrez actualul job si sa colaborez prin PFA cu ei, fara un nr de ore, ci sa-mi desfasor activitatea in afara programului jobului meu (ei lucrand si pe un alt fus orar).

Am discutat cu managerul agentiei de recrutare unde lucrez si mi-a transmis ca nu pot colabora in timpul liber ca si PFA cu cei din SUA. Motivul fiind ca este acelasi domeniu de activitate (recrutare), dar noi in prezent recrutam doar pentru companii din Romania si singura legatura cu SUA, este ca avem si entitate infiintata acolo, dar nu avem niciun client.

Am verificat contractul si anexele si nu exista nimic mentionat legat de partea de neconcurenta, ci doar doar o anexa cu obligatii de confidentialitate in care sunt mentionate multe aspecte legate de informatiile interne. Singura mentinue pe care n-am inteles-o este sa nu se incalce situatia prevazuta in art. 4 din Legea concurentei neloiale nr, 11/1991.


Asadar, intrebarile mele sunt: am voie sa colaborez ca PFA cu compania din SUA in cazul contractului pe care-l am cu actualul angajator?

Daca da, trebuie sa anunt actualul angajator ca desfasor aceasta activitate in timpul liber sau nu? In cazul in care trebui sa anunt, iar angajatorul actual nu doreste sa-mi permita asta, este legal?


Astept raspunsuri.

Multumesc!