Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA venit in valuta la final de an
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA venit in valuta la final de an

Buna ziua,

Am cateva intrebari la care as avea nevoie de ajutor pentru partea de PFA.

1. Daca sumele incasate pentru serviciile prestate sunt in euro, ce valoare se calculeaza pentru echivalentul sumei in lei, valoarea euro in ziua emiterii facturii, ziua anterioarea emiterii facturii sau valoarea euro in ziua primirii banilor (plata pentru servicii este facuta la cateva zile distanta de la emiterea facturii si poate sa dureze putin si transferul intre banci, iar cursul valutar pt euro poate sa fie diferit chiar daca este o suma mica).

2. La final de an, daca eliberez o factura zilele acestea, iar plata pentru servicii se va face abia la inceputul anului viitor, voi calcula suma respectiva ca venit in functie de data facturii sau in functie de data in care primesc banii (venit pe anul viitor)?

Spre ex. eu o sa facturez serviciile oferite pe 28 Decembrie, dar factura va fi platita de beneficiar la inceputul lunii Ianuarie. Este un venit ce-l voi lua in considerare pe anul acesta sau pe anul viitor?
Constantin6991, utilizator
Vernitul de ia in calcul la data incasarii lui nu la data emiterii facturii ca la SRL.