avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 974 soluții astăzi
Forum Activitate Ioanaaurorofa

Activitate Ioanaaurorofa

Buna seara..imi poate spune si mie cineva in ce consta aceasta ordonanta?ordonanta nr
2139/P/2020? Nu inteleg mai nimic din ce citesc pe net...practic sa confirmat renuntarea urmaririi penale prin aceasta ordonanta...multumesc
Nu gasesc aceasta ordonanta nr
2139/P/2020 pe net
.daca ma putrti ajuta?
Ioanaaurorofa a scris:

Eu acest lucru l am verificat pe net..deoarexe nu m am putut prezenta si am trimis cerere pt judecata in lipsa..restul ordonatei unde o pot verifica..multumesc..cred ca daca ar fi mai multe mi sa r fi pus tot mie si gen cheltuielile de judecata nu?totusi aveti idee cum pot afla toste detaliile multumesc frumos

Cabinet de avocat "Elena Viorica Mavhima" a scris:

Da, in sensul ca renuntarea la urmarirea penala reprezinta o solutie de netrimitere in judecata. Este insa nevoie sa verificati daca in ordonanta mentionata in hotarare, procurorul a instituit in sarcina Dvs. anumite obligatii precum: prestarea unei munci neremunerate in folosul comunitatii pe o perioada intre 30 si 60 de zile, repararea pagubei produse, s.a. Nu neglijati acest aspect.



Eu acest lucru l am verificat pe net..deoarexe nu m am putut prezenta si am trimis cerere pt judecata in lipsa..restul ordonatei unde o pot verifica..multumesc..cred ca daca ar fi mai multe mi sa r fi pus tot mie si gen cheltuielile de judecata nu?totusi aveti idee cum pot afla toste detaliile multumesc frumos

Cabinet de avocat "Elena Viorica Mavhima" a scris:

Da, in sensul ca renuntarea la urmarirea penala reprezinta o solutie de netrimitere in judecata. Este insa nevoie sa verificati daca in ordonanta mentionata in hotarare, procurorul a instituit in sarcina Dvs. anumite obligatii precum: prestarea unei munci neremunerate in folosul comunitatii pe o perioada intre 30 si 60 de zile, repararea pagubei produse, s.a. Nu neglijati acest aspect.

Buna ziua ..din ce am citit si inteles ..s a rezolvat fara consecinte nu?
,,Solutia pe scurt: În baza art. 318 alin. 15 C.proc.pen., admite cererea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 2 Bucure?ti . Dispune confirmarea soluţiei de renunţare la urmărirea penală dispusă prin ordonanţa nr. 2139/P/2020 din data de 01.02.2021 a Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 2 Bucure?ti cu privire la săvâr?irea infrac?iunii de furt, faptă prev. de art. 228 alin. 1 C.pen., constatând legalitatea şi temeinicia acesteia. În baza art. 275 alin. (3) C. proc. pen., cheltuielile judiciare rămân în sarcina statului. Definitivă. Pronunţată în camera de consiliu, astăzi, 11.03.2021.
Document: Încheiere finală (dezinvestire) 11.03.2021
Va multumesc enorm.Am trimis de 2 ore si am primit acest rasp inapoi :Stimată doamnă/Stimate domn,

Confirmăm primirea mesajului transmis de către dumneavoastră.
În cel mai scurt timp posibil, veți primi un răspuns cu privire la solicitarea formulată.
În situaţia în care aţi transmis înscrisuri privind dosare aflate pe rolul instanţei, acestea au fost tipărite, înregistrate şi depuse la dosar.

Registratura Judecătoriei Sectorului 2 Bucureşti

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Dacă mai stati mult este posibil să nu ajunga la dosar.Da ,scrieti de mana,faceți poza si trimiteți ls adresa indicată, adresa pe care o puteati găsi și dvs intrând pe pagina judecătoriei.

Neavand imprimanta o pot poza pentru email?tocmai am facut facut asta am plus scrisa in email.

Cornel Vasile a scris:

Ar trebui trimisa astazi .... o scrieti de mana ,o semnati si apoi o atasati la email.

Daca trimit cererea pt judecare in lipsa maine fiind infstisarea este ok..ajunge la timp...multumesc..si o pot trimite ca email sau trebuie scrisa de mana.multumesc enorm

Cornel Vasile a scris:

E-mail: jud-sector2@just.ro

Buna seara .as dlri si eu o adresa de email pt judecatoria bucuresti sector 2..cea de la unirii...unde pot trimite o cerere pt judecata in lipsa si sa ajunga sigur....pe 11 este termenul ..multumesc frumos
Subiectul ar fi renuntarea la urmarire..gen..chiar nu stiu cum sa procedez..nu mi permit un avocat..adica sa pot plati direct toata suma 800 lei pt a ma reprezenta.ideea este ca sunt o mama si fetita mea nu sta fara mine si din cate stiu nu te poti prezenta cu copilul de 4 ani in sala de judecata...chiar nu stiu cum sa procedez..

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Nu se poate ghicii în cafea ce motiv a avut judecătorul pt a amâna cauza,lipsa de procedură,administrare de probe ,o adresa vu solicitate informații către o instituție etc.Oricum foarte rar un proces se poate judecate un termen de obicei durează mai mult.Nu stiu ce ati cerut informat sau ce calitate aveti dar fără av,fără a va prezenta șansele dvs par reduse..

Buna seara...am trimis inainte si nu aveam nr la dosar..intre timp am aflat nr la dosar..si am verificat scum si s a amanat pana pe 11..prima data fiind 4.
Oare cererea nu a ajuns dst fiind nu a avut nr dosar.pot retrimite cerere si a spune cs nu ma pot prezenta si a cere a se judeca in lipsa...pot fi consecinte grave?nu inteleg dc sa amanat..si nu sa judecat in lipsa..pe citatie scria si judecata in lipsa...dsca ma poate ajuta cineva cu ceva detalii..cum sa procedeZ.multumesc frumos

Cornel Vasile a scris:

Da, se poate trimite si online pe adresa judecatoriei .

Mentiona in cerere si numarul de dosar in care sunteti parte.