avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1930 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Buna seara. Cererea catre instanta ca nu te poti ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Buna seara. Cererea catre instanta ca nu te poti prezenta in ...

Buna seara. Cererea catre instanta ca nu te poti prezenta in sala de ședințe cu dovezi se poate trimite si online pe adresa de email a judecătoriei? Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: Ioanaaurorofa , utilizator 15:13, 9 Martie 2021
Da, se poate trimite si online pe adresa judecatoriei .

Mentiona in cerere si numarul de dosar in care sunteti parte.
Ultima modificare: Joi, 4 Martie 2021
Cornel Vasile, Consilier juridic
Buna seara...am trimis inainte si nu aveam nr la dosar..intre timp am aflat nr la dosar..si am verificat scum si s a amanat pana pe 11..prima data fiind 4.
Oare cererea nu a ajuns dst fiind nu a avut nr dosar.pot retrimite cerere si a spune cs nu ma pot prezenta si a cere a se judeca in lipsa...pot fi consecinte grave?nu inteleg dc sa amanat..si nu sa judecat in lipsa..pe citatie scria si judecata in lipsa...dsca ma poate ajuta cineva cu ceva detalii..cum sa procedeZ.multumesc frumos

Cornel Vasile a scris:

Da, se poate trimite si online pe adresa judecatoriei .

Mentiona in cerere si numarul de dosar in care sunteti parte.

Nu se poate ghicii în cafea ce motiv a avut judecătorul pt a amâna cauza,lipsa de procedură,administrare de probe ,o adresa vu solicitate informații către o instituție etc.Oricum foarte rar un proces se poate judecate un termen de obicei durează mai mult.Nu stiu ce ati cerut informat sau ce calitate aveti dar fără av,fără a va prezenta șansele dvs par reduse..
Subiectul ar fi renuntarea la urmarire..gen..chiar nu stiu cum sa procedez..nu mi permit un avocat..adica sa pot plati direct toata suma 800 lei pt a ma reprezenta.ideea este ca sunt o mama si fetita mea nu sta fara mine si din cate stiu nu te poti prezenta cu copilul de 4 ani in sala de judecata...chiar nu stiu cum sa procedez..

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Nu se poate ghicii în cafea ce motiv a avut judecătorul pt a amâna cauza,lipsa de procedură,administrare de probe ,o adresa vu solicitate informații către o instituție etc.Oricum foarte rar un proces se poate judecate un termen de obicei durează mai mult.Nu stiu ce ati cerut informat sau ce calitate aveti dar fără av,fără a va prezenta șansele dvs par reduse..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Termen in sedinta publica elenisa elenisa La data implinirii termenului apare pe sit-ul judecatoriei - Amana cauza, Se acorda termen in sedinta publica. Trebuie sa inteleg ca partea adversa a fost ... (vezi toată discuția)
Judecata in lipsa in procesul penal conf carui articol desirelia75 desirelia75 se poate cere judecarea in lipsa intr-un proces penal in care eu sunt petent ? mentionez ca dosarul se judeca in alta localitate si este vorba de o plangere ... (vezi toată discuția)
Portalul instanțelor de judecatã. detalii despre dosare. Popescu2012 Popescu2012 1. Potrivit cărei legi (regulament intern, etc.) se asigură veridicitatea detaliilor despre dosare (ne) publicate pe portalul instanțelor de judecată? ... (vezi toată discuția)