Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Termen in sedinta publica
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Termen in sedinta publica

La data implinirii termenului apare pe sit-ul judecatoriei - Amana cauza, Se acorda termen in sedinta publica.
Trebuie sa inteleg ca partea adversa a fost prezenta la proces si a cerut amanarea cauzei?
elenisa, utilizator
Doar ca s-a amanat se poate cunoaste.
Mergeti la dosar pt detalii.
Buna ziua,

este posibil si ce spuneti dvs dar este posibil si sa se fi amanat din motive independente de cealalta parte - spre exemplu dvs, sau alta parte din dosar nu ati fost legal citati.

Zi buna,
Costi Boncu
Va multumesc pentru raspunsurile primite; nu am primit intampinarea, nu sunt din Bucuresti pentru a ma prezenta la proces si nu am posibilitatea sa studiez dosarul ; in cerere am mentionat ca se poate judeca cauza si in lipsa mea. Exista posibilitatea sa-mi fie trimisa intampinarea prin posta pt a formula raspuns la intampinare pana la urmatorul termen?
Conform citatiei primite, in caz de neprezentare a partilor, judecata se va face in lipsa, daca se solicita in scris acest lucru de catre una dintre parti. Eu in cerere am specificat la sfarsit acest lucru si anume " cauza se poate judeca si in lipsa mea"; mai este nevoie sa trimit inscris separat cu aceasta mentiune, sau trimiterea citatiei este doar o formalitate, o procedura, iar ceea ce am scris in cerere este suficient?
Buna ziua

daca ati solicitat judecarea in lipsa atunci nu mai trebuie sa faceti niciun alt demers pentru a obtine acest lucru. Instanta va trimite totusi citatii, pentru ca asa prevede legea - pana cand nu luati termenul in cunostinta(adica sa fiti macar odata prezent in sala), veti fi in continuare citat.
In ce priveste intampinarea, daca ea nu v-a fost comunicata, puteti cere instantei printr-o cerere scrisa sa faca acest lucru.

Costi Boncu