Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Sistare pensie intretinere
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Sistare pensie intretinere

Buna ziua,
Fostul sot cere sistarea pensiei de intretinere pe caz de boala ,pe care am obtinut-o in instanta . Avand in vedere ca starea de nevoie s-a mentinut ,am facut intampinare si am depus documente doveditoare la instanta . Am cerut sa se judece in lipsa.La primul termen nu am primit citatie si cauza a fost amanata pentru ,,lipsa de procedura fata de parata,, , la un alt termen .Am cerut corespondenta la alta adresa decat cea de domiciliu,dar ei mi-au trimis citatia la adresa de domiciliu si mi-au lasat-o in cutia postala. Va intreb daca eu ar trebui sa aduc in vreun mod la cunostinta instantei ca am primit aceasta citatie pentru a nu se mai amana din nou cauza.
De asemenea intreb, nu ar fi trebuit sa-mi fie trimisa citatia si la adresa aleasa pentru corespondenta?
Mai am o intrebare.Eu am cerut ca aceasta cauza sa se judece in lipsa deoarece nu pot fi prezenta la termenul de judecata.
In citatie mi se spune / Sunteti chemata la instanta la data de... in calitate de parat. Daca eu am solicitat judecarea in lipsa in baza art.411,alin2 NCPC ,sunt obligata sa ma prezint la instanta in ziua cand se judeca cauza?
Cu multumiri.
constan, utilizator
Nu sunteti obligata sa va prezentati la termenul cind sunteti citata.
Dar pentru asta trebuie sa trimiteti la dosar un inscris prin care veti solicita judecarea în lipsă.
Cererea o veti formula așa, dupa acest model:

Judecătoria....…
Dosar nr. …
Termen: …

Domnule Președinte,

Subsemnatul …., domiciliat în …., având calitatea de pârât în dosarul nr. …, aflat pe rolul Judecătoriei/Tribunalului/Curții de Apel …, formulez prezenta,

CERERE DE JUDECARE ÎN LIPSĂ,

a cauzei, în baza art. 411, alin. (1), pct. 2 teză finală Cod procedură civilă.

Data
Semnătura

Domnului Președinte al Judecătoriei............

Apoi puneti cererea în plic și o trimiți instanței, cu confirmare de primire.
Dapix, utilizator