Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Neprezentarea celui citat la termenul stabilit de ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Neprezentarea celui citat la termenul stabilit de instanta

Care sunt consecintele neprezentarii celui citat la termenul stabilit de instanta in ceea ce priveste o actiune civila, daca cel citat a solicitat pornirea actiunii respective?
Daca nu s-a cerut si judecarea in lipsa, si nici paratul nu se prezinta, cauza se va suspenda. Daca paratul se prezinta sau s-a cerut judecarea in lipsa, cererea de chemare in judecata se va judeca.
Iar in cazul in care procedura este necontradictorie, fiind incident de exemplu o simpla cerere cu caracter civil adresata instantei?
Consecintele difera, dupa cum s-a solicitat sau nu, judecarea in lipsa.
Art.411.Suspendrea voluntara.(1)Judecatorul va suspenda judecata:
2.cand niciuna din partile legal citate ,nu se infatiseaza la strigarea cauzei.Cu toate acestea,cauza se judeca daca reclamantul sau paratul au cerut in scris judecarea in lipsa.
Dar daca, de exemplu, se cere instituirea tutelei, petentul care nu se infatiseaza la chemarea instantei, sufera vreo decadere?