Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Termen in sedinta publica
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Termen in sedinta publica

La data implinirii termenului apare pe sit-ul judecatoriei - Amana cauza, Se acorda termen in sedinta publica.
Trebuie sa inteleg ca partea adversa a fost prezenta la proces si a cerut amanarea cauzei?
elenisa, utilizator
Daca nu ajung la judecatorie la termenele fixate nici macar o data, ce se intampla, nu se mai judeca cazul? Daca trimit prin posta un inscris, o nota prin care specific ca am luat la cunostinta de citatia trimisa, mai e nevoie sa ma prezint cel putin o data?
Buna ziua,

nu este nevoie sa va prezentati. Eu v-am explicat in ce conditii nu ati mai fi citat - daca veti lua termenul in cunostinta. Altfel, procesul se judeca si fara dvs. pentru ca ati solicitat judecata in lipsa.

Costi Boncu