Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Portalul instanțelor de judecatã. Detalii despre ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Portalul instanțelor de judecatã. Detalii despre dosare.

1. Potrivit cărei legi (regulament intern, etc.) se asigură veridicitatea detaliilor despre dosare (ne) publicate pe portalul instanțelor de judecată?

2. Ce detalii despre dosare sunt publicate din oficiu pe portalul instanțelor de judecată?

3. Ce pot face dacă au fost publicate eronat detalii despre dosare pe portalul instanțelor de judecată?

4. Ce pot face ca în viitor să se publice neechivoc detalii despre dosarele mele pe portalul instanțelor de judecată?

Astfel m-am lovit de următoarele cazuri :

'' 08/11/2012 Amână cauza

Solutie: constatând lipsa de procedură cu recurentul amână judecarea cauzei la data de 8 ianuarie 2013

08/01/2013 Amână cauza

Solutie: constatând lipsa de procedură cu recurentul acordă termen de judecată la data de 19 februarie 2013

Solutie: Pagina 1

Ultima actualizare: 09.01.2013 ''

Tot același dosar :

1. În termen din 08.11.2012 scrie la solutie: '' '' amână'' judecarea cauzei la data de 08.01.2013 '' și apare '' inscris'' și termenul 08.01.2013 cu trimitere la sala de sedinta nr... Ora etc..

2. În termen din 08.01.2013 apare la solutie : '' ''acordă '' nu '' amână '' termen de judecată la data de 19 februarie 2013 '', dar nu apare '' înscris '' și termenul 19.02.2013 fără nici un fel de trimitere la nici un fel de sala de sedinta, lipsește ora, etc...

2.1. Apare doar '' inscris '' termen 02.04.2013 cu trimitere la sala de sedinta (ora, etc.) cu doar 3 dosare, iar în această trimitere nu există access în dosarul meu.

Întrebări (de baraj) :

I. 1.: cum pot afla '' sigur /certificat /garantat '' obiectul / următorul termen?

1. Care este data amânării cauzei înscrisă pe portalul instanțelor de judecată?

A. 19.02.2013? B. 02.04.2013?

1.1. Dacă '' 19.02.2013 '' este '' data amânării ne /înscrisă pe portalul instanțelor de judecată '', ce este '' 02.04.2013''? -data pronuntarii ne /înscrisă pe portalul instanțelor de judecată?

1.2. Dacă '' 19.02.2013 '' este '' data amânării ne /înscrisă pe portalul instanțelor de judecată '' la ce sala, oră, etc va fi termen din 19.02.2013, că nu există nici un fel de trimitere/lămurire în acest sens..!?

Concluzie intermediara:

La dosarele mele sunt ''inscrise'' pe portalul instanțelor de judecată, doar ''coduri de bare '' Care pot fi descifrate doar de generatorii acestora... La alți vecini sunt ''inscrise '' indubitabil, clar, neechivoc'' detaliile despre dosare (exemplu dosar vecin) :

'' 30/05/2012 Amână cauza

Solutie: Amana judecarea cauzei pentru data de 04.07.2012 şi stabileşte termen intermediar în Camera de Consiliu la data de 29.06.2012, pentru soluţionarea cererii de acordare ajutor judiciar public.

29/06/2012 Încheiere

Solutie: Admite cererea de asistenta judiciară formulată de petentul I T Dispune acordarea ajutorului public judiciar sub forma eşalonării diferenţei de onorariu expert în sumă de 900 lei în 3 tranşe lunare de câte 300 lei.

04/07/2012 Amână cauza ''
Sesizati oficial presedintelui de instanta,aspectele pe care dvs le apreciati eronat completate
Nu se poate comunica sala unde urmeaza sa se intruneasca un anume complet de judecata la un interval de n zile ,deoarece nu are cum sa se cunoasca la data inregistrarii hotararii ce sala va fi disponibila la un interval de n zile de la un termen la altul,mai ale a ca exista complete de judecata cu incepere judecata h 8,30,si de dupa amiaza h 11,necunoscandu-se ordinea de eliberarea sali de judecata de catre completele de judecata de dimineata
1. ''Sesizati oficial presedintelui de instanta,aspectele pe care dvs le apreciati eronat completate''

1. 1. Sesizare potrivit cărei legi..?

Nu e vorba numai de' ' ne/distribuirea '' termenelor. E vorba printre multe altele si de ne /publicarea soluțiilor și a altor detalii care la alți vecini sunt publicate neechivoc..

Mentiune : la dosarele mele aflate pe rol apar numai '' coduri de bare '' indoielnice care sunt partial corectate doar la finalizarea lor pe portalul instanțelor de judecată.
Popescu2012, utilizator