Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Când / ce va fi urmãtorul termen potrivit ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Când / ce va fi urmãtorul termen potrivit actualizare din 09.01.2013 de pe portalul instanțelor de judecatã?

Când / ce va fi următorul termen potrivit actualizare din 09.01.2013 de pe portalul instanțelor de judecată? :

08/01/2013 Amână cauza

Solutie: constatând lipsa de procedură cu recurentul acordă termen de judecată la data de 19 februarie 2013

Solutie: Pagina 1

Ultima actualizare: 09.01.2013

1. Ce termen va fi în 19.02.2013?
2. Ce termen va fi în 02.04.2013?
3. De ce termenul '' 19.02.2013 '' nu apare explicit ca și termen între 08.01.2013 și 02.04.2013?

I. 1.: cum pot afla '' sigur /certificat /garantat '' obiectul / următorul termen?
Inseamna ca procedura de citare, conform art. 85 Cod de procedura civila nu au fost indeplinite. Ca urmare cauza sa amanat pentru data inscrisa pe portalul instantelor de judecata.
Data pe care ne invederati
actualizare din 09.01.2013
se refera la data actualizari portalului, de reimprospatare a tutoror informatiilor de pe portal.
'' Ca urmare cauza sa amanat pentru data inscrisa pe portalul instantelor de judecata.''

1. Care este data amânării cauzei înscrisă pe portalul instanțelor de judecată?
A. 19.02.2013?
B. 02.04.2013?

1.1. Dacă '' 19.02.2013 '' este '' data amânării ne /înscrisă pe portalul instanțelor de judecată '', ce este '' 02.04.2013''? - data pronuntarii ne /înscrisă pe portalul instanțelor de judecată?
'' Inseamna ca procedura de citare, conform art. 85 Cod de procedura civila nu au fost indeplinite ''

1. La asta va referiți? :

' Capitolul II Citaţiile şi comunicarea actelor de procedură

Art. 85

Judecătorul nu poate hotărî asupra unei cereri decât după citarea sau înfăţişarea părţilor, afară numai dacă legea nu dispune altfel.''

2. Ce înseamnă ''... afară numai dacă legea nu dispune altfel ''?
Doresc câteva exemple in acest sens..

Mulțumesc anticipat..
'' Ultima actualizare: 09.01.2013''

se refera la data actualizari portalului, de reimprospatare a tutoror informatiilor de pe portal referitoare doar la dosarul acesta, sau doar la dosarele din acest complet de judecată?
'' 08/11/2012 Amână cauza

Solutie: constatând lipsa de procedură cu recurentul amână judecarea cauzei la data de 8 ianuarie 2013

08/01/2013 Amână cauza

Solutie: constatând lipsa de procedură cu recurentul acordă termen de judecată la data de 19 februarie 2013

Solutie: Pagina 1

Ultima actualizare: 09.01.2013 ''

Tot același dosar :

1. În termen din 08.11.2012 scrie la solutie: '' '' amână'' judecarea cauzei la data de 08.01.2013 '' și apare '' inscris'' și termenul 08.01.2013 cu trimitere la sala de sedinta nr... Ora etc..

2. În termen din 08.01.2013 apare la solutie : '' ''acordă '' nu '' amână '' termen de judecată la data de 19 februarie 2013 '', dar nu apare '' înscris '' și termenul 19.02.2013 fără nici un fel de trimitere la nici un fel de sala de sedinta, lipsește ora, etc...

2.1. Apare doar '' inscris '' termen 02.04.2013 cu trimitere la sala de sedinta (ora, etc.) cu doar 3 dosare, iar în această trimitere nu există access în dosarul meu.

Întrebări (de baraj) :

I. 1.: cum pot afla '' sigur /certificat /garantat '' obiectul / următorul termen?

1. Care este data amânării cauzei înscrisă pe portalul instanțelor de judecată?

A. 19.02.2013?
B. 02.04.2013?

1.1. Dacă '' 19.02.2013 '' este '' data amânării ne /înscrisă pe portalul instanțelor de judecată '', ce este '' 02.04.2013''? -data pronuntarii ne /înscrisă pe portalul instanțelor de judecată?

1.2. Dacă '' 19.02.2013 '' este '' data amânării ne /înscrisă pe portalul instanțelor de judecată '' la ce sala, oră, etc va fi termen din 19.02.2013, că nu există nici un fel de trimitere/lămurire în acest sens..!?

Concluzie intermediara:

La dosarele mele sunt ''inscrise'' pe portalul instanțelor de judecată, doar ''coduri de bare '' Care pot fi descifrate doar de generatorii acestora... La alți vecini sunt ''inscrise '' indubitabil, clar, neechivoc'' detaliile despre dosare (exemplu dosar vecin) :

'' 30/05/2012 Amână cauza

Solutie: Amana judecarea cauzei pentru data de 04.07.2012 şi stabileşte termen intermediar în Camera de Consiliu la data de 29.06.2012, pentru soluţionarea cererii de acordare ajutor judiciar public.

29/06/2012 Încheiere

Solutie: Admite cererea de asistenta judiciară formulată de petentul ILIE IONEL Dispune acordarea ajutorului public judiciar sub forma eşalonării diferenţei de onorariu expert în sumă de 900 lei în 3 tranşe lunare de câte 300 lei.

04/07/2012 Amână cauza ''

Offff

''... Tin să menționez că creierele unora multidezvoltat lateral..să îndeplinim ordonantele de urgenta ale partidelor calauzitoare, și să îi dăm înainte cetățeni ai uniunii europene, pentru schimbarea democrației in mod original la cel mai înalt nivel''
(extras din soundtrack '' piesa asta este hit - ceausescu n-a murit '' din coloana sonora a filmului de in /succes live streaming '' ceausescu reloaded '' ')

Întrebare retorica : când va intra în vigoare noua (r)evoluție din 1989?.. Deocamdată e doar involutie...