Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Când / ce va fi urmãtorul termen potrivit ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Când / ce va fi urmãtorul termen potrivit actualizare din 09.01.2013 de pe portalul instanțelor de judecatã?

Când / ce va fi următorul termen potrivit actualizare din 09.01.2013 de pe portalul instanțelor de judecată? :

08/01/2013 Amână cauza

Solutie: constatând lipsa de procedură cu recurentul acordă termen de judecată la data de 19 februarie 2013

Solutie: Pagina 1

Ultima actualizare: 09.01.2013

1. Ce termen va fi în 19.02.2013?
2. Ce termen va fi în 02.04.2013?
3. De ce termenul '' 19.02.2013 '' nu apare explicit ca și termen între 08.01.2013 și 02.04.2013?

I. 1.: cum pot afla '' sigur /certificat /garantat '' obiectul / următorul termen?
Întrebarea primordială pentru care rămân îndatorat, recunoscător, este :

1. Cum pot clarifica situația '' garantat, certificat '' până pe 19.02.2013, data când (nu) s - a amanat dosarul meu.?.... Ca sa evit astfel, surprize din partea unei instanțe '' decadente''!?
Ar trebui sa mergeti la arhiva instantei.
Da! Ar trebui să merg la arhiva..

Dar cum sa merg la arhiva, să am garanția veridicitatii celor constatate acolo?

Despre asta e vorba... Una văd în arhiva, dosar, condica de sedinta, sau pe portalul instanțelor de judecată, iar în următorul minut e altceva în dosarul cauzei...

Vezi și:

www.avocatnet.ro/content/for...

Sau /si

www.avocatnet.ro/content/for...

Astia fac parte din categoria (alba neagra - ultra speed) :

'' Un astfel de judecator te pune pe tine in garda, in timp ce el face - vorba lui Camil Petrescu - o serie interminabila de greseli (de procedura n.ns) ca un jucator de ruleta care, incercand sa refaca, mizeaza mereu in contratimp: de doua-trei ori pe rosu si trece apoi pe negru, tocmai cand acesta nu mai iese.''

- așa zise '' greseli '' in defavoarea mea ca să mă inducă în eroare, iar ei să își urmărească interesul - e jucători de alba neagra..

Mulțumesc anticipat pentru răspunsurile /sprijinul acordat!

''Da Doamne bine, și rău la nimeni ''
Daca un copac a cazut in realitate, dar nu s-a vazut la televizor, inseamna ca nu a cazut. (nu mai stiu cine a zis-o pe asta, dar ma ia cu fiori cand vad ca oamenii sunt gata sa adapteze realitatea dupa televizor).

Dupa fiecare termen de judecata se redacteaza incheierea de sedinta. care se ataseaza la dosar. Acest act procedural contine termenul REAL acordat.

Portalul ("televizorul") instantelor ar trebui completat cu datele reale, dar se completeaza de oameni (nu de martieni, nesupusi greselii).

Este limpede ca acolo e o eroare (apare atat data de 19.02 cat si 02.04).
Dar nu se poate afirma cu certitudine in care parte este eroarea (19.02. sau 02.04) decat dupa verificarea INCHEIERII DE SEDINTA.

Parerea mea ar fi sa nu stati sa va uitati la televizor intrebandu-va cum o fi, ci sa cereti o copie a incheierii de sedinta din dosar.
romascanu, moderator
În primul rând va rog sa primiți mulțumirile mele pentru sprijinul /răspunsul acordat.

1. '' ci sa cereti o copie a incheierii de sedinta din dosar. ''

1. Cum sa cer o copie a incheierii de sedinta din dosar și transmiterea acesteia pe email?
1.1. Potrivit legii 544 /2001 privind liberul acces la informatiile de interes public?
1.2. Ce taxe (judiciar de timbru, etc. ) trebuie să depun la cererea de eliberare respectiv de transmitere a incheierii de sedinta pe email?