avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Activitate Aertim

Activitate Aertim

Am câștigat un proces, instanta a anulat pv și a dispus reîntoarcerea execuției silite. Nu da banii inappi

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Ce anume nu respecta? daca se incadreaza la art. 287 lit. d-f c.p. este infractiune.

O persoana juridica nu respecta o hotărâre judecătorească rapasa definitiva. Fac plângere penala, se da clasare pentru ca nu s a opus executării, în schimb a executat hotărârea numai după plângere penala. Este adevărat ca 287 cp nu prezintă speță în care o persoana nu respecta o hotărâre. Punct. Dar acea persoana poate sa nu respecte hotărârea și sa nu pățească nimic pentru ca nu s a opus executării??? Eu ma refer efectiv la fapta:nu respecta o hotărâre. Multumesc
Va salut! Asociatia din sect 1 are plătit o taxa de timbru pentru un recurs împotriva unei sentințe dată de CAB, recurs ce se judeca la ICCJ. În contul cărei instanțe se plătește taxa, CAB sau ICCJ? Mulțumesc
Contabila și președinta spun ca nu putem plăti un avocat din cont. Acela are fond de întreținere, rulment și reparații și ca este contravenție. Avocatul își face treaba emite factura face contract și cum îl plătim cu picatura, lunar. De ce nu poate fi plătit din cont când totul e perfect legal, cu acte.
Contabila spune ca nu putem plăti un avocat din contul asociației pentru ca acel cont are fond de rulment, fond de reparații și fond de întreținere. Avocatul trebuie plătit pentru acțiune în instanta. Și legea nu ii permite, altfel e sancționată. Noi am hotărât sa plătim, omul s-a apucat de treaba. Nu sta sa ia banii cu trăită, lunar.