avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 884 soluții astăzi
Forum Activitate Mantel

Activitate Mantel

Multumesc pentru raspuns. Sunt de acord cu Dvs daca justitia germana ar fi responsabila. In apelul declarat in proces, a trecut un an si partea germana n-a dat curs comisiei rogatorii initiate de tribunal, eu fiind obligata sa renunt la solicitarile din apel, ramanand cu calculul tot cu veniturile din Romania. Angajarea unui executor in Germania e posibil sa coste mai mult decat valoarea pensiei de intretinere cumulate pe 12 ani
Multumesc mai intai pentru intentia Dvs. de a ma ajuta. Sulta este data prin sentinta civila din 23.10.2020 si trebuie sa o primeasca mama de la initiatorii actiunii prin care mai multe persoane primesc sulte procentuale (printre care si mama mea). Am inteles ca de la aceste persoane este destul de anevoios sa primesc ceva, posesori ai sultei (terti popriti ) cu siguranta nu ma asteapta cu bratele deschise si cu banii la poarta. Am gasit un executor care s-a angajat in aceasta actiune dar simt ca e ceva in neregula si nu am achitat taxa si onorariul pentru executor cerute neexistand nici un fel de garantie ca exista parghii care sa-i oblige pe tertii popriti sa-mi achite mie sulta si nu mamei. Inca odata multe multumiri. Cu consideratie A. M.
Va multumesc pentru raspuns. Cred ca am sa aleg calea plangerii penale. 10% am aflat din site-ul ,,preturi pentru executare silita" Pretul de 1.700 lei pentru sechestru asigurator s-a confirmat.Va multumesc inca o data atat pentru raspuns dar si pentru unda de solidaritate pe care am simtit-o.
Procesul de pensie major intentat mamei mele (plecata in Germania din anul 2012)s-a incheiat acum in martie 2024, prin Sentinta definitiva, dupa 22 termene pe parcursul a 4 ani (2 ani procesul in prima instanta si 2 ani ,,Apelul”) la care mama mea nu s-a prezentat niciodata refuzand toata corespondenta trimisa de judecatorie), .In urma acestei sentinte, eu, ar trebui sa primesc de la mama mea o anumita suma.(cand am initiat procesul -2019- eram in clasa a XII a acum sunt studenta in anul IV). Am epuizat variantele cu ,,Cooperarea intre instantele europene” dovedindu-se a fi apa in cosul de paie.(Tribunalul din Romania ramanand doar cu intrebarile puse si ,,formularul ,,A’ trimise tribunalui german) Ultima varianta care mi-a ramas a fost sechestru asigurator asupra unei sulte (ramase ,,definitive”prin hotarare judecatoreasca). Aceasta sulta se afla la terti popriti care deja m-au avertizat ca nu o sa primesc nici un ban, ca ei nu au de unde, si ca renunta la efectele sentintei privind sulta (al carui dosar a fost initiat tot de ei din dorinta perfectarii actelor pe un imobil mostenit ). A spera ca voi obtine ceva de la acesti terti popriti pare a fi vinzarea pielii ursului din padure. Dumneavoastra ce parere aveti ? (vis-à-vis de taxa de 10% pentru executor plus inca multe alte cheltuieli care, sigur vor aparea, tertii neasteptandu-ma cu banii la poarta ). Am convingerea ca eram mult mai castigata daca macar nu cheltuiam pentru acest proces tip ,,Fata Morgana”
Intrebare din data de 01.03.2022 ora 10:47
Mama fetei mele locuieste in Germania unde este recasatorita din 2016. A platit pensie alimentara pana la majoratul fetei (asa era in hotarare ....,,pana la majoratȚ).Am deschis actiune judec. pentru continuarea platirii pensiei fetei.(aceasta fiind acum studenta). Am cerut ca (,) calcularea pensiei sa se faca raportat la salariul minim pe economie din Germania.( acest din urma cap de cerere fiind respins de Instanta pe motiv ca nu am facut dovada cu acte oficiale care sa ateste faptul ca fosta sotie locuieste in Germania sau ca munceste acolo) Stiu (si am prezentat Instantei), adresa unde locuieste chiar si locul de munca dar nu am acte oficiale in acest sens (decat,adresa de pe plicuri,marturii ale unor membri ai familiei, extrase de cont ale sumelor trimise pana acum,) Stiu ca exista stipulat ,,undevaȚ(!?!) ca este suficient ca debitorul doar sa locuiasca in strainatate,, conditie suficienta ca (,)calculul pensiei sa se faca functie de salariul minim din Germania. Exista o astfel de norma (interna sau internationala) ? Si daca ,,daȚ care este aceasta ? Cu multumiri anticipate

Completare la intrebarea din 01.03.2022
atat in sentinta de divort din 2012 cat si in cea din 2022,( de continuare a platirii pensiei de intretinere) se decide :……..25% din venitul net efectiv realizat,dar nu mai putin decat salariul minim pe economie….etc. In luna iunie 2021 am obtinut o sentinta definitiva privind sechestrul asigurator(poprire asiguratorie), asupra unei sulte pe care fosta sotie o are de primit. Fosta sotie a plecat in Germania in 2012 si pana in 2016 n-a stiut nimeni nimic de ea.Din 2016 fata mea a inceput sa primeasca cate 25 euro/luna. In actiunea judecatoreasca de continuare a platirii pensiei alimentare(solicitare admisa) am mai solicitat si plata retroactiva a pensiei pe perioada 2011-iunie 2016 cat si plata diferentelor inregistrate in perioada iunie-2016-iunie 2019 cand a platit doar 25 euro pe luna.Am mai solicitat si plata anticipate a pensiei. (gratie sultei )Mi-au fost respinse( pe motiv ca restantele solicitate sunt de competent unui executor iar la plata anticipata nu mi s-a raspuns deloc. Intrebarea mea este : pentru calculul restantelor,pentru calculul diferentelor si calculul pensiei din nov.2019 pana in prezent, cat si pentru plata anticipate a pensiei, ce folosesc ?, 25% din salariul minim net din Romania sau din Germania, in idea ca vreau sa valorific efectul popririi asiguratorii, cu atat mai mult cu cat in apelul declarat am solicitat admiterea celor trei capete de cerere respinse de prima instanta. Cu multe si respectuase multumiri

Mama fetei mele locuieste in Germania unde este recasatorita din 2016. A platit pensie alimentara pana la majoratul fetei (asa era in hotarare ....,,pana la majoratȚ).Am deschis actiune judec. pentru continuarea platirii pensiei fetei.(aceasta fiind acum studenta). Am cerut ca (,) calcularea pensiei sa se faca raportat la salariul minim pe economie din Germania.( acest din urma cap de cerere fiind respins de Instanta pe motiv ca nu am facut dovada cu acte oficiale care sa ateste faptul ca fosta sotie locuieste in Germania sau ca munceste acolo) Stiu (si am prezentat Instantei), adresa unde locuieste chiar si locul de munca dar nu am acte oficiale in acest sens (decat,adresa de pe plicuri,marturii ale unor membri ai familiei, extrase de cont ale sumelor trimise pana acum,) Stiu ca exista stipulat ,,undevaȚ(!?!) ca este suficient ca debitorul doar sa locuiasca in strainatate,, conditie suficienta ca (,)calculul pensiei sa se faca functie de salariul minim din Germania. Exista o astfel de norma (interna sau internationala) ? Si daca ,,daȚ care este aceasta ? Cu multumiri anticipate