avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Activitate andre18

Activitate andre18

Multumesc frumos!
Multumesc mult pentru răspunsuri!
Am o nelamurire in legatura cu bunurile imobile detinute de catre bunicul meu.Dansul ne-a lasat mie si surorii mele testament in care ne declara legatare universale pe intreaga avere imobila si mobila. Dumnealui mai are un fiu in viata (care nu are copii), dar bunicul meu doreste sa nu ii lase acestuia nimic din ceea ce detine. Daca pe averea imobila am incheia cu dansul un contract de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere, dupa moartea sa, poate sa fie atacat contractul de catre fiul sau? Daca se poate atunci care ar fi varianta cea mai sigur care se poate aborda pentru a nu fi atacate de catre unchiul nostru dupa moartea bunicului? Multumesc anticipat, m-ar ajuta tare mult un raspuns concret.
Multumesc tare mult!
Am o nelamurire in legatura cu un testament creat de bunicul meu pentru mine si sora mea. Declar ca dansul a avut 2 copii, pe mama care a decedat si un fiu (necasatorit si fara copii). Acesta l-a exclus in totalitatea pe fiul dansului, iar pe noi (nepoatele dansului) ne-a declarat legatare universale pentru intreaga avere imobila si mobila. Bunicul meu inca traieste, dar vreau sa aflu ce se poate intampla la momentul decesului sau, avand in vedere ca mai are un fiu in viata? Multumesc anticipat!
Multumesc multt!
Buna ziua, as dori sa aflu care ar fi cea mai buna solutie in aceasta situatie. Bunicii mei au o casa si teren destul de mult la tara si eu cu sora mea si tatal meu (noi fiind nepoatele si ginere, mama noastra, fiica bunicilor, a murit) suntem persoanele carora aceastia doresc sa lase imobilul si terenul, dar mai exista si fiul bunicilor, caruia, ei nu vor sa ii lase nimic. Care ar fi cea mai potrivita actiune care ar trebui facuta, bunicii mei inca traiesc, dar ca sa nu fie mai complicata situatia dupa moartea lor. Multumesc anticipat! Mi-ar fi de mare ajutor un raspuns.