avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 848 soluții astăzi
Forum Activitate lusco

Activitate lusco

Discuție Recurs la apel
Buna ziua.

Va retin atentia cu o situatie intalnita intr-un proces cu casa de pensii.
Socrul meu s-a adresat institutiei Avocatul Poporului Brasov, intrucat conform unei hotarari a Inaltei Curti de Casatie si Justitie, ar trebui sa i se recalculeze pensia pentru ca a lucrat peste 15 ani in conditii grele de munca.
In procesul care a fost la Tribunalul Brasov, s-a dispus recalcularea pensiei si acordarea sumelor care nu au fost platite ca urmare a necalcularii pensiei conform legii.
Casa de pensii Brasov a facut apel, a depus o intampinare si s-a acordat un termen dupa care s-a ramas in pronuntare.
Curtea de Apel Brasov, a admis apelul Casei de pensii si a schimbat decizia Tribunalului in totalitate. Ce este interesant, ca in motivarea Curtii de Apel, textul pare un fel de copy-paste de la tribunal, in care se precizeaza ca nu s-a calculat corect pensia, etc, dar decice in contradictoriu cu cele afirmate.
Intrebarea ar fi daca se poate ataca in vreun fel aceasta decizie la ICJ sau in alt fel?

Va multumesc,

Răspuns la discuția partajul economiilor facute
Nu prea inteleg.
Daca este bun comun inseamna ca poate cere parte din economii?
Avem si credit la banca. Titular este sotia. Ar trebui lichidat? Sotia doreste sa-l pastreze.
Mai este si un teren al meu achizitionat inainte de casatorie si pentru care se platesc rate si acum. Ratele le-am platit exclusiv eu (se poate dovedi).
Mai este si un apartament cumparat de sotie de la niste persoane mai in varsta cu drept de folosire viagera, luat cam pe 3 ani in rate din care un an am fost casatoriti.
Cine la ce poate emite pretentii?
Multumesc,
Buna seara.
Sunt pe cale sa divortez si as dori sa stiu daca sotia mea ar putea emite pretentii la economiile ce le-am facut pe numele meu, din salariul, fara nici o contributie din partea sotiei.
Mentionez ca si aportul la cheltuielile familiei a fost sensibil mai mare tot din partea mea.
Va multumesc,
Răspuns la discuția partaj bunuri si dar nunta
Multumesc pentru raspuns.

Ce inseamna (in acest caz mai ales) drept de creanta. Un raspuns accesibil caci nu inteleg ce e pe wikipedia spre ex.
Buna seara.

Sunt pe cale sa divortez dupa aproape un an de casnicie.
Situatia materiala care face obiectul intrebarii:
- o suma de bani de la nunta
- un apartament proprietatea sotiei de dinaintea casatoriei
- un apartament al sotiei dobandit de sotie inainte de casatorie dar cu drept de uzufruct viager al fostilor proprietari la care inca se mai platesc rate, stipulate in contractul de inchiriere si notate intr-un carnet
- auto proprietatea mea (sotul)
Banii din dar au fost folositi pentru plati datorii ale sotiei, cumpararea de mobila, amenajari, excursii, plata rate
Banii din salariul sotiei au fost folositi in mare parte in folosul sotiei, plata ratelor
Banii castigati de mine au fost folositi pentru plati curente, cheltuieli cu auto, excursii, si cateva economii pe numele meu

Intrebari:
Pot solicita impartirea darului de nunta echitabil, adica sa recuperez din banii dati pentru restituirea imprumutului / plata ratelor?
Poate solicita sotia din banii castigati de mine (economii) ?
Daca se considera ca totul la comun (desi eu nu am ce face cu jamatate din amenajari, mobila la comanda) pot solicita cota parte din apartamentul pentru care s-au platit ratele, fiindca s-au platit din banii comuni?
Va multumesc,
Cu stima,
lusco